Pro mladistvou svěžest své pleti podnikneme ledacos. Samozřejmě se dá vycházet z klasických osvědčených receptů a metod, můžeme ale směle sáhnout i po procedurách, které nabízejí profesionální kosmetické salony. V této nabídce se ale někdy objevují pojmy, které jsou tak trochu oříšek. Co si pod nimi představit?
Nabízíme rychlokurz, který nás houštinou neznámých nebo nejasných názvů provede. Bylo by škoda opomenout užitečnou službu jen proto, že si tak nějak nejsme jisti, co se nám vlastně nabízí…
Adstringentní ošetření – je vhodné pro mastnou a problematickou pokožku. Využívá přípravků, které pomáhají redukovat tvorbu kožního mazu a vyrovnávají pH pleti po jejím čištění a stahují póry. Adstringentní = stahující účinek má kosmetika pro velmi mastnou pleť a k ošetření akné, nejčastěji se můžeme setkat s pleťovými vodami a maskami.
Anti-aging – celý komplex ošetření s využitím produktů, které pomáhají omezovat nebo minimalizovat stárnutí, jemné vrásky, mdlé zabarvení pleti nebo suchou pleť. Jsou to vlastně veškeré přípravky zaměřené na prevenci stárnutí. Kombinace jednotlivých produktů a procedur využívajících přístrojového ošetření dokáže působení věku zpomalit. Nejedná se o přesně definované metody, mnoho salonů využívá prostředky podle vlastního uvážení a značky, se kterými převážně pracují. Jednotlivá anti-agingová ošetření se tedy můžou v různých salonech lišit, ale neznamená to, že by byly méně hodnotné a přínosné.
Biostimulace červeným LED světlem – světlo se podílí na zvýšené produkci kolagenu, který vyplňuje a zvedá vrásky. Zlepší se struktura pleti a zmenšují póry. Zlepšuje se pružnost kůže.
Epilace a depilace – jsou pojmy, se kterými se už setkal asi každý, přesto se tak trochu pletou jejich významy. Depilují se chloupky z povrchu pokožky, nejznámější forma je holení. Použít se ke stejnému efektu ale dají i krémy, pěny a pasty. Ty působí na strukturu chloupku a narušují ji. Odstraní se ale pouze část chloupku, která je nad pokožkou, neovlivní se život chloupků jako takových. Depilace naopak odstraní chloupek včetně kořínku. Je tedy efektivnější, likviduje chloupky cca na 6 týdnů. K epilaci se používají epilátory, vosky, elektrokoagulátory (tenké elektrické jehličky), v posledních letech stále častěji lasery.
Firming – jedná se o využití přípravků, které zlepšují tonus pleti a její pružnost, pomáhají docílit mladšího vzhledu pleti. Tento pojem se dá nahradit českým slovem zpevňování a hned je jasné, co můžeme očekávat.
Gommage – procedura, která se může použít při péči o obličej, ale i o tělo. Gumující peeling je alternativou ke klasickým mechanickým peelingům, především u citlivé pleti. Slouží k odstranění odumřelých buněk a k prokrvení. Používají se speciální krémy nebo jemné pasty, které se nanášejí masírováním konečky prstů. Po použití je pleť hladší a jasnější. V kombinaci s dalšími procedurami se dají ještě zvýšit jeho účinky (profesionální ultrazvukový peeling s červeným a modrým LED světlem, nízkofrekvenční masáž a mezoterapie). Dá se tak usnadnit a zvýšit vstřebávání použitých pleťových sér a krémů.
Chemický peeling – radikálně a čistě odstraní horní vrstvy odumřelé kůže speciálními přípravky, nejčastěji koncentrovanou kyselinou glykolovou podporující vyhlazení vrásek a vyrovnání textury kůže. Anglický název peeling v češtině znamená doslova odlupování – toho, co už by na pleti nemělo být. Často vyhledávaným efektem chemického peelingu je odstranění nebo omezení nápadných pigmentových skvrn v obličeji.
Kryalizace tekutým dusíkem – využívá se k odstranění skvrn na kůži, zejména na hřbetech rukou. Jedná se o zmrazení a následné sloupnutí povrchové vrstvy pokožky, ošetření je vhodné na plochy do 2×2 cm. Pro skvrny na obličeji se častěji využívá šetrnější chemický peeling. Alternativou kryalizace je použití laseru. Ošetřená kůže je citlivá na sluneční záření, je potřeba ji nějaký čas chránit. To se ale týká veškerých zákroků na pleti, proto je výhodnější zákrok podstoupit v období roku, kdy kůži slunci vystavujeme podstatně méně. I tak je pokožku nutné následně ošetřit krémy s UV filtry.