Pánové, jak známo, nechodí moc rádi k lékaři. Měly bychom je tam v zájmu jejich zdraví a našeho klidu poslat. Týká se to zejména mužů po padesátce, které může ohrozit některá „mužská“ nemoc. Řada z nich je spojena s onemocněními prostatické žlázy.
Jednou z nejzávažnějších chorob je rakovina prostaty (druhá nejčastější příčina úmrtí muže na zhoubné onemocnění u nás), která ve stadiu, kdy se dá definitivně vyléčit, nezpůsobuje vůbec žádné varovné příznaky.
Nezhoubné zbytnění prostaty muže sice neohrožuje na životě, ale často mu docela výrazně narušuje jeho kvalitu, někdy ale v pokročilejším stadiu může dokonce poškodit i jeho zdraví.
Sexuální dysfunkce nebolí, ani se na ně neumírá, ale narušují kvalitu života, a to nejen muže, velmi výrazně. Mezi další nepříjemnosti patří porucha držení moči, která se rovněž dá řešit.
„Zásadním krokem je mít dostatek odpovídajících informací, být si vědom příznaků a rizik a přijít včas, neboť vždy je lepší požárům předcházet, nežli je hasit. Prevence je lepší než pozdní zásah. Na to ale muži nastaveni nejsou, a tak supervize blízkých osob ženského pohlaví je více než prospěšná,“ uvádí prof. MUDr. Dalibor Pacík (na obrázku), přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno.