„Konzumovat“ kosmetické prostředky méně a lépe, to je základ „pomalé kosmetiky“, trendu, který přináší zdravější a odpovědnější přístup v péči o pleť a návod, jak se osvobodit od marketingového diktátu klasických kosmetických značek.
Francouzské hnutí Slow cosmétique je dalším přírůstkem do rodiny globálního trendu návratu k přírodě a zdravému životnímu stylu. S pojmem „slow cosmétique“ přišel poprvé belgický specialista v oblasti biokosmetiky a aromaterapie Julien Kaibeck.
Výraz si vypůjčil od příbuzného hnutí „Slow Food“ propagujícího zdravé stravování a neplýtvání potravinami. Kosmetické hnutí je dnes reprezentováno Mezinárodní asociací, která na svém webovém portále (www.slow-cosmetique.org) zevrubně vysvětluje principy a pravidelně informuje o produktech, které jsou skutečně zdravé a neobsahují žádné škodliviny. Tyto produkty se stávají držiteli certifikátu Slow cosmétique.
Hýčkejte si zdravou krásu!
Nový trend je založený na jednoduchých a srozumitelných principech: na zdravém rozumu a etice. To především vyžaduje odpovědný přístup ke kosmetické péči, dobrou znalost své pleti a jejích potřeb.
Kritický pohled na agresivní reklamu kosmetických značek je součástí etických principů „pomalé kosmetiky“. Podle nového hnutí není potřeba přeceňovat potřeby kůže, některým kosmetickým výrobkům je dobré se dokonce vyhnout, protože jsou nadbytečné nebo dokonce škodlivé. Julien Kaibeck radí, abychom se osvobodili od reklam tvrdících, že cílem je dokonalá pleť bez jediného nedostatku. Důležité je zdraví naší pokožky a to ostatní pak přijde samo.
Méně je více
Podle hnutí je potřeba omezit množství používaných přípravků, zůstat věrní těm kvalitním, se kterými jsme zahájili péči, abychom dali pleti dostatek času reagovat. A tady jsme možná u pravého vysvětlení pojmu „slow“, protože každá kožní buňka se obnovuje jen jednou za 28 dní, ne dříve.
Příznivci pomalé kosmetiky dávají přednost produktům a ingrediencím s označením původu „bio“. Výrobky musí být vyráběny a používány s ohledem na přírodní prostředí a přínos pro zdraví.
V tomto smyslu jsou z pomalé kosmetiky vyloučeny všechny složky petrochemického nebo syntetického původu, stejně jako jakékoli přísady znečišťující přírodu jako například silikony.
Výčet použitých složek ze seznamu INCI (česky Mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí) je pro výrobce povinný a nachází se většinou na zadní straně produktů.
Jaké jsou výhody?
Nový trend znamená především použití hodnotnějších ingrediencí než těch, které nabízí konvenční kosmetika: panenský rostlinný olej v bio kvalitě s obsahem přírodních aktivních látek (vitaminy, antioxidanty aj.) a nezatěžují pleť ani životní prostředí syntetickými látkami jako např. EDTA (ethylendiamintetraoctová kyselina používaná jako stabilizátor v kosmetice).
Další podstatný argument pro představuje také ekonomická stránka: méně výrobků znamená nižší náklady, a tak kromě zdraví dokáže šetřit i peněženku.
Kde začít?
Nejdříve si musíme udělat malou inventuru v koupelně a projít si složení produktů, které používáme každý den. Ty, které obsahují silikon, přísady odvozené z ropy, plastů a konzervační látky potenciálně toxické pro zdraví nebo životní prostředí se samozřejmě nedoporučují.
Zamyslete se, zda skutečně potřebujete určitý produkt a jak ho případně nahradit. Například místo sprchového gelu můžeme použít obyčejné mýdlo (připravené za studena s obsahem glycerinu). Čisticí mléko lze pro změnu vyměnit za hodnotné rostlinné oleje, jež naneseme na tampónek navlhčený hydrosolem (květinovou vodou) pro jemné a přirozené odstranění make-upu.
Jaké vybrat produkty?
Zvolte přípravky, které mají označení bio, jsou držiteli certifikátu Slow cosmétique nebo podobného typu přírodní kosmetiky. U nich máte záruku, že neobsahují žádné pochybné ingredience škodlivé pro zdraví či životní prostředí.
Tyto značky jsou většinou k dispozici v prodejnách bio nebo v některých lékárnách. Jsou méně známé, protože jejich výrobci investují méně do reklamy, proto je jejich cena také nižší. Základními kameny jsou rostlinné oleje, bambucké máslo, aloe vera, kosmetická hlinka, výtažky z rostlin a esenciální oleje. Jestli chcete mít jistotu, že kosmetika je přírodní, pátrejte po certifikátech (např. CPK – Česká republika, BDIH – Německo, ECOCERT – Francie).