Existuje řada různých výkladů názvu Wilder Kaiser, rozeklaného řetězce hor nad městečkem Ellmau: protože pastviny pod vápencovými skalami patřily císaři, protože kamenné věže připomínají královskou korunu, protože… Nejvýstižnější vysvětlení? Je to prostě pohádkové místo, kam císaři, i když divocí, patří!
Ski Welt Wilder Kaiser je i u nás proslulý především v zimě jako jeden z největších a nejmodernějších lyžařských resortů na světě. Oblast kolem městeček Söll, Schefau, Ellmau a Going, kousek od Kufsteinu na straně jedné a od Kitzbühelu na druhé, ale nabízí množství zážitků po celý rok. Příroda je tu „císařsky“ majestátní i „divoká“, civilizací neporušená.
Její milovníci si ji užijí při túrách a procházkách nejrůznější náročnosti (ze 700 kilometrů značených a udržovaných turistických stezek si vybere každý), v sedle koňském i cyklistickém, na horolezeckém laně, ale i na lehátku u modrookých jezer a do zeleně zasazených bazénů.
Ráj je tu také pro rodiny s dětmi. Se zážitkovou kartou Bergbahn Erlebnis-Card je jízdné na 13 lanovkách, vstupy do 7 zážitkových světů i použití turistických autobusů KaiserJet bezplatné. Lanovka Zauberexpress vás třeba z městečka Ellmau jen za sedm minut vyveze do Ellmiho kouzelného světa (Ellmi´s Zauberwelt).
Šlape celá rodina
Sportovně založené rodiny ocení síť cyklostezek. Trasu vedenou po zelených loukách a načančanými městečky i vesnicemi nebo náročnější, se stoupáním k horským chatám, vždy v nádherných kulisách Kitzbühelských Alp, si můžete naplánovat sami nebo se svěřit zkušenému průvodci.
Dospělí i děti se také můžou zúčastnit různých kurzů bikerské techniky. Cyklisté požitkáři mají příležitost vyzkoušet stále populárnější elektrokola. Kola půjčují ubytovaným v mnohých hotelech a ve většině městeček existují půjčovny. V Ellmau vás to například na den přijde na 30 euro (pokud si kola půjčí 2 dospělí, dítě má 50% slevu). Můžete pak třeba bez infarktového rudnutí vyšlapat třeba až ke stolům na zahrádce restaurace Wochenbrunn. My jsme k této chatě ve výšce 1080 metrů nad mořem přímo pod skalnatými „rameny“ Divokého Císaře došli po svých (ale je přístupná i autem nebo autobusem), a tak jsme uvítali, že kromě lákavého občerstvení žaludku (vyzkoušejte třeba zdejší kaiserchmarnn – alpská pochoutka připomínající naši omeletu natrhanou na kousky s jablečnou či švestkovou omáčkou) tu zdarma poskytují osvěžení i nohám.
Kneippův chodníček – procházka studenou křišťálově čistou vodou je wellness procedura pod modrým nebem a zázračně nakopne k dalšímu pochodu. Třeba až k jezeru v nedalekém Goingu nebo k areálu KaiserBadEllmau. I když počasí nebude na koupání venku, je tu k dispozici krytý bazén. Také v něm bude vaše vodní radovánky z výšky hlídat sám „Divoký Císař“.
Bazén dobíjí baterky
Nejkrásnější pohled na tohle romantické pohoří totiž není ze sedla (jakéhokoliv), ale z hladiny. Přesněji z nového vyhřívaného bazénu Sky pool na střešní terase rodinného hotelu Kaiserblick v Ellmau.
Jeho centrální poloha je nesporným trumfem, ale majitelé se s touhle předností rozhodně nespokojují. Sázejí především na osobní přístup k hostům (80 % klientely tvoří štamgasti), na nápaditou kuchyni, kde se střídají tradiční tyrolská jídla s mezinárodními specialitami, a na nově zrekonstruované wellness.
Na jeho celkové ploše 1500 m2 je právě největším lákadlem střešní bazén s terasou. Ranní plavání s výhledem na Wilder Kaiser patří k zážitkům, které nabíjejí nejen na celý den, ale které pak po návratu domů pomáhají bez psychické úhony přežít stresy všedních dnů.
Sauna = totální uvolnění
Ve wellness areálu hotelu Kaiserblick samozřejmě nechybí ani vířivka, solárium, parní lázně, infrakabina a sauna. Přesněji sauny. Saunování je totiž v Rakousku možná stejně oblíbené jako v zemi svého původu, Finsku. Ke klasické finské sauně v potírně vyhřáté na 90 °C tu většinou přidávají také bylinkové sauny s teplotou jen kolem 60 °C pro začátečníky nebo pro ty, kterým z různých důvodů hodně vysoká teplota nevyhovuje.
Stejně jako ve všech rakouských špičkových hotelových spa také hosté hotelu Kaiserblick vyhledávají pravidelné saunové ceremoniály. V německy mluvících zemích se jim říká Aufguss. Český doslovný překlad odvar, nálev nebo infuze ovšem postihuje jen část toho, co se děje ve vyhřáté sauně. V případě té v Sky Relax Area hotelu Keiserblick samozřejmě s výhledem na Divokého Císaře nasvíceného posledními paprsky slunce.
Saunový mistr nejprve vyvětrá a pak na horké kameny saunových kamínek nalije vonnou směs – zažila jsem lesní ovoce, pomeranč s mátou a levanduli a hlasuji pro první z nich hlavně proto, že do zdejšího prostředí perfektně sedne. Ručníkem, vějířem, praporem – pomůcky si saunový mistr vybírá podle své nátury – pak každému na lavicích potírny „přiděluje“ porci horkého a voňavého vzduchu.
Pocení se zintenzivňuje a příjemnou relaxaci zvyšuje i aromaterapeutické působení. Saunová ceremonie trvá asi 15 minut a na rozdíl od lekcí Pilates či zdejší speciality BMW tréninku (Bauch must weg – Břicho musí pryč) se při ní nemluví. Ticho, horko, nádherný výhled na hory a vůně k totálnímu uvolnění svalů i mozku docela stačí.