Jsme zvyklí pít několik káv denně, první máme obvykle už ráno, další dopoledne nebo odpoledne, někteří i v podvečer. Ráno si dáváme silnou a výraznou, aby nás nastartovala do nového dne, po obědě méně intenzivní a možná trochu víc „rozmazlující“, jako je například cappuccino. Když někdo vypije více než tři silné a výrazné kávy za den, je s vysokou pravděpodobností velmi výrazná osobnost a není moc týmový hráč. Ten, kdo si každý hlt kávy vychutnává, je pohodář a požitkář.
Chuťové preference se mezi pohlavími dost odlišují. „Určitě to neplatí na sto procent, ale podle toho, jakou kávu u nás pijí a jakou kupují, bych řekla, že ženy mají rády zajímavější chutě a umí ocenit kávy s původem. Naopak muži mají raději chutě jednodušší,“ konstatuje Monika Matúšová (na obr.) ze Zlatého zrnka. Může to být způsobeno rozdílnou fyziognomii – ženy mají víc chuťových pohárků, a tak jak rozeznávají víc barev, identifikují i víc chutí. Mužům příroda nenadělila schopnost rozeznávat drobné odstíny chuťových či vizuálních detailů, proto preferují chutě robustnější, takže kávové směsi, ve kterých je i výrazná robusta.
Když je už řeč o robustě, zřejmě bychom měli zmínit i její sestru arabiku a vysvětlit pár mýtů, které o zrnech tohoto ovoce – protože káva je ovoce – kolují. „Součástí naší kávové kultury je přesvědčení, že arabika je ta dobrá káva a robusta je nějaká méně zdařilá odrůda. Je to ale jinak. Nejsou to dvě odrůdy, ale dva druhy kávy a hlavní rozdíl mezi nimi je v počtu chromozomů. Arabika jich má 44, proto doslova hraje chutěmi (může mít až 1500 různých druhů chutí). Robusta má 22 chromozomů, což znamená méně chutí (asi 400), ale i nižší kyselost a víc kofeinu. Jedna není kvalitnější než druhá, nebo – řečeno jinak – nekvalitní arabika může chutnat stejně špatně jako nekvalitní robusta,“ vysvětluje odbornice.