Zima je ideální čas na osvěžení těla i celkové formy pomocí jílové kúry. Osvědčená medicína našich předků nabízí šetrnou a velice účinnou metodu pro vnitřní i vnější očistu. Přednosti jílu jsou pozoruhodné.
Bílý jíl nebo také kaolin, jehož název pochází z čínského města Kao-Ling (země vysokých kopců), je minerál bohatý na oxid křemičitý a další cenné minerály. Je známý svými uklidňujícími a léčivými vlastnostmi jak pro vnitřní očistné kúry, tak i pro vnější použití při péči o jemnou a problematickou pokožku, jako přísada do přípravků na vlasy i do dekorativní kosmetiky.
Jíl pro důkladný detox
Oslavy konce roku, únava, pochmurné počasí a vydatná zimní strava naší formě zrovna nepřidá. Překyselený žaludek, těžké trávení, nadýmání, citlivá střeva, únava… Vaše tělo možná vysílá signály, že potřebuje důkladnou očistu. V tomto případě voda s jílem může být vaším nejlepším spojencem.
V tradiční čínské i ajurvédské medicíně a v antické léčbě se používal jako vysoce účinný přírodní protijed. Má velice silnou absorpční schopnost a dokáže tak efektivně navázat jedy, toxiny a nečistoty z trávicího traktu. Nabízí tak zdravý a efektivní způsob, jak očistit trávicí systém a zbavit střeva toxinů, choroboplodných zárodků, parazitů i patogenních bakterií, aniž by došlo ke zničení střevní mikroflóry jako například při použití antibiotik.
Bez kovové lžičky
V případě vnitřního použití vsaďte na zelený jíl velmi jemné biokvality. Každý večer rozmíchejte čajovou lžičku ve sklenici ideálně pramenité vody. Důležité je používat dřevěnou nebo plastovou lžičku či špachtli, protože kovová lžička (z nerezu, stříbra) by navázala na sebe prospěšné ionty z jílu. Poté nechte směs přes noc usadit, sklenici zakryjte a ráno vypijte vodu na lačný žaludek s ponechanou usazeninou na dně.
Kúru praktikujte po dobu dvou týdnů a pokud se vaše tělo dobře vypořádá s čisticími účinky jílu, můžete již třetí týden smíchat usazeninu na dně sklenice s vodou a 2–3 dny toto „mléko“ konzumovat celé. V případě nepříjemných zažívacích poruch, jako je průjem, je lepší léčbu na několik dní přerušit nebo snížit její množství. Jíl sice skrývá skutečné poklady, ale neměl by se užívat nadměrně. Po třech týdnech léčby můžete případně pokračovat v léčbě probiotiky, abyste dále posílili střevní flóru.
Vychytává skryté problémy a opravuje sliznice
Protože jíl dokáže účinně absorbovat střevní plyny a odvádět toxické látky, může zpočátku způsobit různá překvapení. Například mírný průjem nebo zácpu do té doby, dokud se znovu nenastolí rovnováha a normální aktivita zdravého střeva. Jedná se o zdravý proces eliminace nežádoucích látek, který může přechodně přivést na světlo skryté problémy, jež se můžou projevit například i v podobě křečí v oblasti žaludku, břicha nebo mírné bolesti ledvin.
Díky svým léčivým a regeneračním vlastnostem je jíl dobrým spojencem proti vředům, zánětům a také při perforaci střev, která už nejsou schopna správně absorbovat molekuly výživných látek. To může mít za následek problémy s imunitou, různé alergie, potíže se štítnou žlázou i kožní nemoci. Jíl je klíčovým prvkem, který dokáže zastavit tyto problémy, protože jeho antiseptické vlastnosti přirozeně obnovují poškozené tkáně. A navíc působí protizánětlivě na kosti, svaly, klouby. A dokonce pomáhá i při ischiasu, a to i uvnitř nervu, kde pomáhá zmírnit zánětlivý bolestivý proces.
Navrací tělu minerály
Jíl je velmi bohatý na minerály, zejména železo, oxid křemičitý, vápník, draslík a hořčík. Doporučuje se proto jako prevence nebo léčba pro obnovení vitality, a to i v případě pravidelného sportovního tréninku, konzumace tabáku nebo alkoholu. I když jíl obsahuje skutečně vzácné látky, odborníci upozorňují, že by se neměl nadbytečně užívat: ne více než 3 týdny.