Každý z nás zažije za den spoustu vjemů. Množství aplikací v telefonu, různé sociální sítě… Čím více vymožeností a možností, tím tvrdší boj o pozornost. Roztěkaná mysl stojí náš mozek hodně energie. A také času. Přinášíme tipy, jak vylepšit svoji koncentraci.
Vypněte notifikace
V rámci práce a přátel jste součástí více než dvacet whatsappových skupin. Je vám tento scénář povědomý? Zkuste si u těch méně důležitých vypnout notifikace. Čtěte si je v čase, kdy na to máte prostor. Skoro u všech aplikací v telefonu i na počítači se dá vypnout upozornění a zvuk.
Telefon v režimu letadlo
Čeká-li vás náročné odpovídání na pracovní emaily či psaní článků, zkuste si nastavit telefon do leteckého režimu. To samé platí pro chvíle, kdy meditujete nebo cvičíte. Pomůže vám to odpoutat se od světa venku a plně se soustředit na to, co děláte.
Určete si časové bloky
„Říká se, že každá aktivita trvá tak dlouho, kolik času na ni máte. Samozřejmě řadu věcí lze optimalizovat“, říká Gabriela Milfortová z společnosti Golden Gate. A opačně, čtení beletrie není aktivita se stopkami v ruce. Práce v časových blocích, kdy si na daný úkol vyhradíte konkrétní čas nebo k sobě seskupíte podobné aktivity, je pro mozek velmi vítaný způsob fungování. „Nevyčerpává“ se přepínáním. Vy jste o to efektivnější, protože při opakování činnosti se dostaví potřebná lehkost, dovednost a práce vám jde od ruky.
To nejdůležitější co nejdříve
Čím více lidí je s vámi v komunikaci, tím vyšší je pravděpodobnost „vyrušení“. Proto mnoho úspěšných byznysmenů v práci začíná brzy, kdy tam ještě nikdo není a můžou souvisle dělat vše, co potřebují. Začínají den tím nejdůležitějším. Pravda, ne vždy to bývá příjemné, ale zabráníte tím situaci, kdy vám obtížný úkol může nabourat časové plány na zbytek dne.
Trénujte pozornost
Zbavit se plně rušivých vlivů není reálné. Můžete však trénovat jejich zvládání. Návod jak na to, podává Steve Jobs: Soustředit se znamená říkat ne.