Není vždy lehké přizpůsobit se novým podmínkám. Každodenní chození do kanceláře nahradila práce z domova. Pravidelnou školní docházku dětí online výuka.
A k tomu další omezení, na která jsme nikdy předtím nebyli zvyklí.
Vyrovnat se s neustálými restrikcemi, které se každou chvíli mění, není zrovna lehké. Zejména, když tomu musíte podřídit svoji práci i chod rodiny. Jak tyto nelehké časy bez větších problémů ustát, radí uznávaný psychiatr s bohatou praxí u nás i v zahraničí MUDr. Jan Hanka, který se specializuje na postavení ženy v současném světě, její roli, na problematiku vyhoření ženy v práci, v rodině, ve vztahu, na deprese, stavy psychiky v době těhotenství či po porodu a další ženská témata.
Informační dieta
„Ať se podíváte na internet nebo zapnete televizi či rádio, neustále slyšíte, kolik covid pozitivních přibylo, jak roste počet pacientů v nemocnicích, že brzy dojde ke kolapsu zdravotnictví a podobně. Proto jednoznačně doporučuji informační dietu. Často máme dojem, že sledováním zpráv, ať už naší plnou pozorností, nebo někde na pozadí našich jiných aktivit, se lépe připravujeme na to, co se děje a co nás čeká. Pravda je ovšem úplně jiná. Postupně dochází k přehlcenosti zprávami, které jsou většinou v podstatě špatné. A přestože se snažíme si to nepřipouštět, dopadá to na naši psychiku a zhoršuje naše obavy, úzkost a napětí,“ vysvětluje MUDr. Jan Hanka. Abychom byli v obraze a udrželi si psychickou pohodu, je naprosto dostatečné se jednou za den podívat na nějaký zpravodajský server či si poslechnout nějakou zpravodajskou relaci.
Nemilý splněný sen
Na první pohled se to může zdát jako splněný sen každého pracujícího: nemusíte chodit do kanceláře, pracujete z pohodlí domova, z míst, kde jste zvyklí odpočívat a která máte spojená s příjemnými zážitky a emocemi. Realita však může být nakonec úplně jiná.
„Největším úskalím práce z domova je naše schopnost oddělit si pracovní a soukromý čas v době i v prostoru,“ říká zkušený psychiatr a dodává: „Pokud je to jen trochu možné, určitě si stanovte pracovní dobu a zároveň s tím si stanovte i čas, kdy si zakážete na práci myslet, brát telefony, číst emaily, vyřizovat pohledávky vašich kolegů či nadřízených.“ Pokud se vám toto podaří, může být pro vás home office skutečně přínosem. Můžete si dát přestávku ve chvíli, když jste unavení, a ne jen tehdy, kdy váš tým zrovna nepracuje nebo po skončení porady. Ušetříte spousty času a energie běžně vložené do dojíždění, kterou pak můžete věnovat do svých volnočasových aktivit.