Kolo, nejlevnější dopravní prostředek, se v posledních letech stalo především vyhledávanou pomůckou při celoročním trávení volného času. Rekreační cyklistika u nás předstihla „masové sporty“ jako fotbal nebo hokej. Na kole jezdí děti, mladiství, ženy, muži, celé rodiny i senioři.
Cykloturistika přináší kromě nádherného pocitu větru kolem uší spoustu benefitů pro zdraví. Provozuje-li se s rozumem a bezpečně, je lékem pro tělo i psychiku.
Antistresový elixír
Cyklista se dostane tam, kam auto nedojede. „Pěšák“ tam sice dorazí, ale až za tři dny. Na kole se můžete během cesty „kochat“ (byť opatrně) krásou krajiny, sbírat houby, když je uvidíte, odpočívat a parkovat, kdykoli se vám zachce.
Cyklistické trasy jsou v Česku značeny od roku 1997, s typickými žlutými značkami a směrovkami se lze setkat od roku 2001, v roce 2017 jich bylo celkem 37 023 km. Každoročně jich a také vyhrazených cyklostezek přibývá, i když ne tak rychle a v takové kvalitě, jak by si cyklisté přáli.
Rostou i speciální cykloparky. Například letošní novinka Trail Park s 11 kilometry na Dolní Moravě. Tři profesionálně připravené trasy jsou tu k dispozici těm, kteří na kole hledají především adrenalin. I tyto zážitky totiž některým přinášejí to, co na kole hledá a nachází většina cyklistů – psychické uvolnění.
Důležitou ingrediencí „antistresového elixíru“ z jízdy na kole je především pocit volnosti, splynutí s přírodou. Okoření ho kromě soli z potu také radost z toho, že „jsme to dali“, z překonání sama sebe. I když jedete v partě s přáteli, s partnerem nebo s rodinou, jste totiž na „boj“ s kopcem nebo protivětrem vždycky sami. Přestože na kole se při společných zážitcích, poznávání nových míst i večerním posezení skvěle utužují vztahy, zároveň tu můžete být sami a vyčistit si dokonale hlavu. Možná, že vás pak po výletu bolí nohy a máte otlačený zadek, ale i ta únava vás nakonec duševně posiluje a dobíjí.
Svaly, klouby, srdce, plíce…
Jízda na kole je ovšem prospěšná i pro fyzické zdraví. „Přispívá ke snížení hmotnosti, má blahodárný vliv na chrupavku v kloubech, posiluje kardiovaskulární aparát a svaly, zejména dolních končetin, zvyšuje kondici a kapacitu plic, zlepšuje kvalitu spánku a imunitního systému,“ vypočítává pozitiva rekreační cyklistiky Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky. „Pro lidi s nadváhou představuje například ideální způsob, jak spálit kalorie. Je energeticky náročná, na rozdíl od jiného sportu lze na kole jet i několik hodin, a tím docílit větší zátěže a spálit víc kalorií. Také se zrychluje metabolismus.“
Pro cyklistiku mluví i to, že nevyžaduje žádné zvláštní fyzické dispozice, můžou ji provozovat i lidé jinak nepříliš sportovně zdatní, a když jednou jízdu na kole zvládnete, už ji nezapomenete. V našich klimatických podmínkách si na projížďku nebo i větší výlet lze vyrazit od dubna do konce října, ideální období je květen až září. Ale nadšení, vhodně oblečení cyklisté sedlají kolo i v zimě, když nenapadne sníh. Ovšem i na sněhu a v horském terénu se dá úspěšně cyklistika provozovat na tlustých pneumatikách fat bike. Tohle kolo drží na každém povrchu, ať je to bahno nebo sníh. Vyjížďka na něm je už ale adrenalinový sport pro zkušené.
Aktivní cykloturista jezdí od jara do podzimu a nepřehání to ani s počtem kilometrů na tachometru. Za spodní hranici smysluplné rekreační cyklistiky lze považovat zhruba tisíc kilometrů ročně. Ti, kteří najedou od 1000 do 5000 kilometrů, se už můžou považovat za aktivní cyklisty. Od 5000 do 10 000 km to jsou už sportovci, a kdo ujede ročně přes 10 000 kilometrů, je buď závodník, anebo se pro něj cyklistika stala životním stylem.
Předcházet riziku
Jízda na kole v příjemném počasí, rovinatém terénu a pohodovém tempu může být rehabilitačním cvičením. Lékaři ji často předepisují pacientům s artrózou kloubů, mnohdy i po úrazech a operačních zákrocích. Většinou se ale jedná o rotoped, který poskytne postižené chrupavce v kolenou nebo kyčlích potřebný pohyb, ale nemocný se vyhne rizikům, která jízda na kole představuje. Nehrozí pády, které jsou nebezpečné hlavně při kombinaci diagnózy artrózy a osteoporózy nebo v těhotenství. Nejezdí se do kopců, kdy je zatížení příliš velké. „Cyklistiku rovněž nelze doporučit lidem s problémy páteře a výhřezy, zejména v oblasti krční a bederní páteře. Kontraindikovaná je také po operacích páteře, zejména krční,“ upozorňuje fyzioterapeutka. „Určité riziko znamená jízda na kole i pro zdravé lidi. Pro cyklisty jsou typické zlomeniny klíční kosti, zápěstí nebo distorze ramenního kloubu. Při nesprávném nastavení kola můžou rovněž při přetěžování daného segmentu vzniknout bolesti krční a bederní páteře.“