Každý Čech má na dosah poklad – máme k dispozici tolik podzemních pramenů,
že si můžeme dopřát k pití tu nejkvalitnější vodu, která na světě existuje. Je dostupná všem a představuje biokvalitu v pitném režimu. Některé podzemní prameny se využívají
ke koupelím v lázních a léčí různé neduhy, jiné nabízejí přírodně čistou vodu k pití,
více či méně bohatou na minerální látky, a podporují zdraví v rámci každodenního pitného režimu. Dnešní Světový den vody je tomuto fenoménu věnován.
„Voda přes povrch země postupně prostupuje vrstvou hornin, zatímco ji sama příroda obohacuje o minerály a přírodní CO2, filtruje a chrání před vlivy vnějšího prostředí. Pod povrchem země pak stráví několik měsíců, někdy i stovky a tisíce let,“ vysvětluje hydrogeolog doc. RNDr. Zbyněk Hrkal, CSc. (na obr.) a dodává: „Podzemní voda se skrývá hluboko v horninách pod zemí. Po vodě fixované v ledovcích se jedná o největší zdroj převážně sladké vody, který má lidstvo k dispozici.“
Voda, která je v podzemí delší dobu, se velmi často změní ve zcela unikátní podzemní vody, které nazýváme vody minerální. Jsou zárukou čistoty, protože lidské znečištění nemá příliš velkou šanci proniknout do hloubky jejich vzniku. Přírodní minerální vody, stejně jako pramenité a kojenecké, mají původní složení, neobsahují chemické přídatné látky, nedezinfikují se, jsou přírodně čisté. Jejich složení zůstává stejné od hlubinného pramene až ke spotřebiteli.
Nejběžnějším typem minerálních vod v Česku jsou vody uhličité, tzv. kyselky. Ideální podmínky pro ně vytváří jedinečný česko-slezský vulkanický oblouk, který se prostírá od Františkových Lázní přes Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Doupovské hory a dále přes oblast Poděbrad, Náchodu, Nízkého Jeseníku a Moravské brány až do Luhačovic.
Nejhlouběji vzniká karlovarská minerální voda, která se využívá především pro pramen Vřídlo, léčící jaterní, žaludeční a střevní choroby. Pásmo tvorby této minerální vody je kolem 2000 m. Pokud jde o vydatnost, tu má největší vrt v Teplicích, a to 4700 l/min – využívá se pro prameny Pravřídlo a Hynie, sloužící k léčbě pohybového ústrojí a cévních nemocí.
Přírodní minerálky jsou výhodnou a odborníky doporučovanou součástí každodenního pitného režimu. Doplňují tělu důležité minerální látky (např. hořčík, vápník, draslík) v dobře dostupné formě, díky které je tělo dokáže náležitě vstřebat a využít. Mají prokazatelný fyziologický účinek (obsahují alespoň jeden prvek s blahodárným působením na organismus), a proto nabízí víc než obyčejná voda.