V dnešním uspěchaném světě roste potřeba vypořádat se každodenním stresem. Jednou z technik, které můžou pomoct je mindfulness neboli uvědomění si, která pomáhá zvládnout složité situace jak v každodenním životě, tak například v práci. Tato technika je často užívána i v rámci terapie. Jde o stav mysli, kdy se soustředíme na přítomný okamžik a s klidem si uvědomujeme a přijímáme své pocity, myšlenky a vjemy.
K rozvoji stavu uvědomění si přítomného okamžiku pomáhají především meditace a jóga. Nejenže pomáhají zmírňovat pocity deprese a úzkosti, ale také podporují kognitivní schopnosti. Ve spojení s pravidelným cvičením a zdravou stravou napomáhají lepšímu soustředění se či zvládání stresu.
Jóga jako způsob odpočinku
Už 10 minut cvičení jógy denně může pomoct s vytvořením rituálu, který využijete k odpočinku
a načerpání síly k dalším výzvám. „Když si chci odpočinout po dlouhém dni, často si zacvičím lehkou sestavu jógy. Jóga může být také skvělým způsobem, jak den začít,“ doporučuje Samantha Clayton, fitness expertka společnosti Herbalife Nutrition.
Výhody jógy
- Zlepšuje rovnováhu, flexibilitu a sílu
- Ulevuje od bolesti zad
- Zmírňuje projevy artritidy
- Podporuje zdraví srdce
- Zlepšuje kvalitu spánku
- Dodává energii a dobrou náladu
- Pomáhá se zvládáním stresu
Jak (ne)meditovat
Skvělým způsobem, jak pracovat na technice mindfulness, je meditace. „Její zvládnutí chce trochu cviku,“ upozorňuje odbornice. Připravila proto deset tipů, které pomůžou k meditaci vykročit správnou nohou:
- Netrvejte na naprosté samotě a tichu. V každodenním životě je téměř nemožné je najít.
- Místo toho se izolujte od zdrojů rozptýlení, jako jsou telefony, monitory a příliš hlučné prostory. V kanceláři se můžete otočit zády k počítači, doma před hlukem zavřít dveře.
- K meditaci nepotřebujete speciální vybavení jako je karimatka, deka či zvonky. Čím méně budete závislí na konkrétních předmětech, tím snadnější pro vás bude meditovat, ať už budete kdekoli.
- Seďte nebo ležte tak, abyste se cítili pohodlně. Oči můžete mít otevřené či zavřené. Pro navození atmosféry si můžete na místě, kde často meditujete, vytvořit tzv. meditační oltář.
- Nenuťte se od začátku dýchat předepsaným způsobem. Mohlo by to být zbytečně náročné nebo dokonce přivodit závrať. Na dechových cvičeních můžete zapracovat, až budete v meditaci zkušenější.
- Soustřeďte se na plynutí dechu. Vnímejte, jak vzduch vstupuje a odchází z vašeho těla. Tato technika vám pomůže plně se přenést do přítomného okamžiku.
- Upusťte od negativních myšlenek a starostí.
- Obraťte svou pozornost ke svému dechu. Kdykoli vám na mysli přijdou negativní myšlenky, s klidem si uvědomte jejich přítomnost a pošlete je zase pryč.
- Nemějte dlouhý seznam cílů, kterých chcete dosáhnout.
- Mějte jedno nebo dvě klíčová slova, která vám pomůžou zrelaxovat a dovedou vás k pocitu klidu.
Snažte se pracovat na technice mindfulness a soustředěném dýchání každý den. Pamatujte, že meditace, stejně jako jóga, vyžaduje trénink. Nebuďte však na sebe příliš přísní. Pokud toho na vás čas od času bude moc a svůj meditační a cvičební režim porušíte, nic se neděje. Cílem je učinit z těchto praktik dlouhodobou součást vašeho každodenního života.