Kalendářně se sice zima přehoupla do své druhé poloviny, ale i nadále procházíme obdobím náročným na častá respirační onemocnění, takže otázky na posílení naší imunity jsou více než aktuální. Navíc, řada z nás řeší, jak zůstat co nejvíce zdraví v období, kdy viry „řádí” téměř všude, abychom zvládli pracovní povinnosti nebo si jednoduše mohli užívat volnočasové aktivity namísto polehávání v posteli. Jak vlastně naše imunita funguje a jak ji správně podpořit?
Náš štít proti virům a bakteriím
Každý z nás má přirozenou imunitu danou geneticky. Naše kůže a sliznice jsou základní bariéry s obrannou schopností, takže díky vrozené imunitě jsme schopni se do určité míry bránit choroboplodným zárodkům a škodlivým vlivům. Ale musíme se o ni starat, a to dlouhodobě, což v dnešní uspěchané době není vždy zcela jednoduché. Základem je zdravá a vyvážená strava, pitný režim, dostatek pohybu, ideálně pak pravidelně sportovat a trávit čas venku, dodržovat zásady zdravého spánku a nestresovat se. Patříte do této šťastné skupiny, která toto všechno zvládá? Vysoké procento z nás to bohužel asi není. Takže je potřeba hledat i další možnosti, jak naší imunitě pomoct – vhodnou cestou jsou doplňky stravy. U nich je důležité pečlivě vybírat a následně pravidelně užívat podle doporučeného dávkování.
Češi kouzlo vitaminových a minerálních doplňků objevili zejména v průběhu posledních dvou let, kdy nás potrápila koronavirová pandemie. Podle evropského výzkumu farmaceutické společnosti STADA Češi doplňky stravy volí nejčastěji právě kvůli posílení imunity, uvádí to 66 procent populace a skoro polovina z nás si dělá větší zásoby těchto doplňků než dříve.
Když se řekne imunita, většině se vybaví „céčko”, nicméně správnou odpovědí je celý mix vitaminů, minerálů s bylinnými extrakty či užívání rybího tuku. Než se tedy pustíte do „zaručeného” výběru dle vaší laické zkušenosti, nechte se raději inspirovat odborníky, a hlavně volte produkty od ověřených výrobců, poradit vám může např. portál klubzdravi.cz.
Co by nemělo chybět ve vaší lékárně?
Vitamin C: Tento vitamin si ideálně vybírejte s tzv. časovými perličkami zajišťujícími jeho téměř kompletní vstřebatelnost do organismu. Vitamin se díky této technologii uvolňuje z perliček v průběhu celého dne až po dobu 12 hodin. Navíc vám pomůže se snížením míry únavy a vyčerpání, nastartováním energetického metabolismu, ochrání vaše buňky před oxidativním stresem a podpoří normální činnost nervové soustavy a psychicky.
Vitamin D: Tento vitamin normálně získáváme ze slunečního záření, kterého je ale během zimních měsíců velký nedostatek, takže je nutné ho doplňovat. Sehrává jednak významnou roli ve fungování našeho imunitního systému a jeho dalším benefitem je podpora správné funkce svalů a udržování zdravých kostí a zubů. Pozitivní efekt vitaminu D lze zvýšit užíváním vitaminu K, protože tyto dva vitaminy pracují synergicky.
Vitaminy C, D, B, A, zinek a selen: Pokud nechcete studovat jednotlivé vitaminy a minerály, tak zvolte pohodlné řešení v podobě multivitaminů s minerály.
Šípek a černý bez: Šípek je přirozeně velmi bohatý na vitamin C a poskytuje také množství dalších prospěšných aktivních rostlinných látek, jako jsou fenoly, flavonoidy nebo důležitých živin jako vitamin E a mastné kyseliny. Má silné antioxidační vlastnosti a přispívá ke správné funkci imunitního systému. Černý bez je rostlina používaná po staletí kvůli svému příznivému vlivu na zdraví. Podporuje dýchací cesty a celkově imunitní systém. Přirozeně obsahuje celou řadu cenných látek jako tannin, aminokyseliny, karotenoidy, rutin, vitaminy a flavonoidy. Chrání buňky před oxidativním stresem způsobeným volnými radikály. Podporuje vylučovací funkci ledvin.
Rybí olej: Tento olej získává v posledních letech na oblibě. Jde o tradicí ověřený „všelék“, jež je nyní na trhu k dostání s ovocnou příchutí přírodního původu, takže si na něm můžete i pochutnat. Navíc vitaminy A a D a vitamin E v něm obsažené přispívají k ochraně buněk před oxidativním poškozením volnými radikály. Hlavním benefitem rybího oleje je podpora správné funkce srdce, mozku a zraku. Při výběru dbejte i na jeho původ, ideálně aby pocházel z trvale udržitelného rybolovu.