O tom, jak na zdravé opalování a následnou péči jsme si povídali z uznávanou dermatoložkou a anti-agingovou specialistkou MUDr. Janou Krabcovou (na obr.), Ph.D., z Kliniky YES VISAGE.
Proč bychom se před sluncem neměli schovávat?
Kromě syntézy vitaminu D působí slunce i pozitivně na psychiku člověka. Ve slunné dny máme přirozeně lepší náladu.
Existuje něco jako zdravé opalování?
Správné opalování je jistě zdravé. Je však potřeba se umět správně chovat při pobytu na slunci – neslunit se v poledních hodinách mezi 11. a 15. hodinou, nosit ochrannou pokrývku hlavy, ochranné brýle s UV filtrem, ochranný oděv s ultrafialovým ochranným filtrem (UPF) a používat ochranné zevní prostředky přímo na kůži, tzv. sunscreeny.
Proč při opalování pokožka zhnědne?
Pigmentace (opálení) je vlastně ochranná odpověď kůže stimulovaná světlem proti škodlivým účinkům hlavně UV záření. V tzv. melanocytárních jednotkách dochází k syntéze melaninu v melanocytech a distribuci pigmentu okolním keratinocytům, díky tomu vzniká ochranná fotoprotektivní vrstva proti poškozování kůže působením UV záření.
Co je příčinou toho, že někdo nezhnědne, ale zčervená?
Může za to melanin. Ten se dělí na eumelanin (pravý melanin) a feomelanin, který se vyskytuje u světlých fototypů (nejčastěji rudovlasých), ve srovnání s eumelaninem nemá tak dobré fotoprotektivní vlastnosti. Proto se světlejší fototypy častěji po expozici UV záření spálí, nezhnědnou a jsou více náchylní ke vzniku kožních nádorů než tmavší fototypy.
Jaký vliv má na pokožku UV záření?
UV záření dělíme na UVA (400-320 nm), UVB (320-280 nm) a UVC (280-200 nm). Pouze asi 5 % záření se dostane na zemský povrch, z čehož je asi 95 % UVA, 1-10 % UVB. Téměř veškeré UVC je zachyceno v atmosféře a ozonové vrstvě. UVB proniká pouze k bazální vrstvě pokožky, zatímco UVA má schopnost pronikat hlouběji do podkoží a poškozovat i hlubší vrstvy kůže. Důsledkem chronické expozice UV záření můžou vznikat kožní nádory, pleť dříve a rychleji stárne. Kůže je důsledkem intenzivního slunění méně pružná, častěji vysychá a praská. Z tohoto důvodu je opalování bez umělé fotoprotekce velmi rizikové.
Je péče po opalování důležitá?
Poopalovací péče má hlavní přínos ve zklidnění sluncem exponované pokožky. Dá se říct, že preparáty po opalování solárně unavenou pokožku zklidní, hydratují a do určité míry jsou schopné zasáhnout do procesu oprav.
Můžu třeba po návratu domů dopřát pleti výraznější vzpruhu?
Určitě. V ordinaci estetického dermatologa můžete podstoupit hloubkovou regenerační a hydratační péči. Skvěle funguje miniinvazivní ošetření plazmalifting za pomoci vlastní krevní plazmy, kterou je možné obohatit i o kyselinu hyaluronovou. Pokožku intenzivně regeneruje a dodává ji potřebnou hydrataci. Ta stává se pružnější a působí celkově svěžejším a pevnějším dojmem.
Je také možné podstoupit bioremodelaci pleti aplikací kyseliny hyaluronové několika intradermálními vpichy. Pokožka bude hloubkově hydratovaná, pružnější a pevnější díky stimulaci novotvorby kolagenních a elastinových vláken. Další možností je zcela neinvazivní omlazení pleti laserem, kdy se rovnoměrně prohřívají hluboké měkké struktury kůže a remodelují se kolagenní a elastinová vlákna bez porušení povrchové integrity kůže. Pigmentace se tedy bát nemusíte. Naopak získáte pevnější, vypnutější, svěžejší a mladistvější pleť.