Čas pro zelené superpotraviny na podzim nekončí. I nyní je lze dobře využít při očistě organismu před zimou. Zde jsou tři důvody, proč v současnosti bohaté zdroje chlorofylu zařadit do svého detoxikačního jídelníčku.
Chlorofyl jako šikovná uklízečka
Zelené „listové“ barvivo se nalézá také ve většině plodů. Síla jeho molekul tkví v tom, že na sebe dokážou snadno navázat nejrůznější odpadní a toxické látky, a tak můžou potraviny s touto složkou bezpečně a šetrně uklidit zažívací trakt i vnitřní prostředí. Nejde jen o usazeniny, ale také o nejrůznější patogenní mikroorganismy. Jakmile se tělo zbaví této zátěže, opět vzroste jeho hladina vitality. Chlorofyl je tak jako šikovná uklízečka, kterou se vyplatí mít po ruce, když chceme tělo připravit na sychravé podzimní dny i v případě, že jsme si dopřávali a vyvážený jídelníček šel trochu stranou.
Umí to s oxidačním stresem
Málokterá složka potravy dokáže tak efektivně neutralizovat volné radikály a redukovat hladinu oxidačního stresu. To je funkce, která vyladí rovnováhu organismu a rovněž imunitní systém. Chlorofyl díky této schopnosti přispívá k regeneraci tkání a pomáhá je udržovat v dobrém stavu. Ale i při podzimní očistě se může stát, že hladina volných radikálů dočasně vzroste. Souvisí to nejen s faktory prostředí, ale také s psychikou. Detoxikace a odlehčení jídelníčku jsou režimové změny, které vyvolávají psychický stres. A ten zpětně ovlivňuje hladinu oxidačního stresu v organismu. Chlorofyl tak dokáže nejen naše detoxikační úmysly zefektivnit, ale rovněž při tom pomáhá tělu překlenout náročnější momenty.
Podpora krvetvorby a vitality
Zelené rostlinné barvivo má podobnou strukturu molekuly jako hemoglobin, tedy látka, která zodpovídá za to, že jsou červené krvinky červené a dokáží v lidském těle přenášet kyslík. Chlorofyl tak podporuje tvorbu krevního barviva a tím i krvetvorbu jako takovou. A více hemoglobinu znamená bohatší zásobení buněk kyslíkem. Výsledkem je více energie a menší míra únavy, což pomůže nejen při detoxikaci, ale také s udržením si kondice během zkracujících se dní.
Kde chlorofyl hledat
Veškerá listová zelenina je na chlorofyl relativně bohatá. Najdeme ho také v zelených paprikách, cuketě, natích, bylinkách. Ale těmi nejkoncentrovanějšími zdroji jsou zelené superpotraviny.
Sladkovodní řasa chlorela patří mezi jeho nejbohatší zdroje na planetě. Vedle toho má význam pro optimální funkci imunitního systému, podporuje přirozenou funkci jater, našeho největšího detoxikačního orgánu těla, příznivě působí na metabolismus, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Je ideální součástí detoxikačních kúr.
Mladý ječmen patří také mezi superopotraviny, které se pyšní úctyhodným obsahem chlorofylu. Šťáva lisovaná z čerstvě sklizených výhonků ječmene se suší za nízké teploty kolem 31 °C, aby si uchovala veškeré bohatství enzymů, fytonutrientů, vitaminů a minerálů a mohla být považována za produkt v RAW kvalitě. Mladý ječmen působí na lidské tělo dvojím způsobem. Chová se jako očistná kúra a zároveň dopřává tělu vysoce koncentrovaný koktejl výživných látek, které stimulují regenerační procesy v organismu.
Dalším pozoruhodným zdrojem chlorofylu je spirulina, která vedle toho ještě obsahuje fykocyanin, barvivo, které této prospěšné sinici dává temný modravý odstín a podle některých výzkumů by mělo vykazovat antioxidační účinky. Spirulina obsahuje poměrně velké množství lehce stravitelných bílkovin, čímž se z ní stává vhodný podpůrný prostředek při dietách a detoxikaci.
Tipy, jak zelenáče užívat
Zelené superpotraviny se mezi sebou dají efektivně kombinovat, protože vzájemně působí synergicky a své účinky posilují. A v jaké formě je volit? Obvykle lze zelené superpotraviny užívat v prášku nebo v tabletách. Zejména v případě práškové formy by pak měl být člověk opatrný, aby v dostatečném množství vody surovinu nerozmíchával kovovou lžičkou. Může tak docházet ke zbytečné oxidaci vitaminů. Lépe je využít nástroje z jiného materiálu.
Zelené superpotraviny je možné si dopřávat také ve formě drinků. Česká značka Nupreme vyvinula vyvážené zelené trio Supeer Greens, obsahující chlorelu, spirulinu a mladý ječmen, s autentickou příchutí pistácie. Tuto směs můžete mít po ruce doma i v práci, abyste si z ní vytvořili lahodný osvěžující nápoj s příjemnou nasládlou chutí. „Zelenáče je nejlépe užívat ráno na lačno nebo alespoň dvě hodiny po jídle a nejméně dvacet minut před ním. Čím méně obsahu v žaludku potkají, tím více živin z nich naše tělo získá,“ radí Petr Žemlička, spolumajitel značky Nupreme. „A pozor, chlorofyl a vláknina jsou skvělé uklízečky, ale s odpadem s sebou vezmou i jiné účinné látky. Neměly by se proto ve stejný moment užívat s léky nebo dalšími doplňky stravy. I zde doporučuji minimálně dvouhodinový odstup.“