Nafouklé břicho trápí ženy zejména během menstruace, v průběhu těhotenství, při ovulaci. Důvodem může být také vysazení antikoncepce nebo odstranění dělohy. Nejen ženy, ale také muži pak můžou trpět pocitem nadýmání například po různých operacích v oblasti břicha anebo třeba kvůli podvýživě. Jak nepříjemné pocity nafouklého břicha odstranit?
Změňte své stravovací návyky
V mnoha případech jde o důsledek špatně poskládaného jídelníčku. Vyplatí se proto zaměřit na dostatečné zdroje probiotik a draslíku. Tolik prospěšná probiotika dodá tělu zejména kvalitní bílý jogurt, ale i řada dalších zakysaných mléčných výrobků. Skvělý efekt má rovněž kvašená zelenina (zelí, kimchi, kombucha). Co se týče draslíku, jeho vysoké množství obsahují zejména banány.
Dále se zaměřte i na dostatek vlákniny, která celkově usnadňuje trávení i vyprazdňování. Naopak si dávejte pozor na umělá sladidla, jako je například maltitol. Najdete ho ve žvýkačkách, ale i v proteinových tyčinkách. Nadměrná konzumace tohoto sladidla může zažívání pozlobit a způsobit právě onen nepříjemný pocit nadýmání. Vyhýbejte se také syceným nápojům.
„V neposlední řadě si dávejte pozor na dostatečné rozžvýkání potravy. Jezte pomaleji. Během jídla se nedívejte na televizi ani nepracujte na počítači. Při jídle nepijte. Konzumace nápojů během hlavních jídel může ředit žaludeční šťávy a tím zpomalovat trávení. Výsledkem je pocit těžkosti po jídle, a právě pocit nafouklého břicha,“ varuje nutriční specialistka Kristýna Kubíková z české firmy Blendea vyrábějící doplňky stravy a přírodní kosmetiku.
S nafouklým břichem vám pomůže i doplněk stravy Supergreens (v podobě sypké směsi nebo v kapslích). Jedná se o směs čtyř superpotravin, které podporují zdravé trávení a imunitu.