Oblíbené egyptské destinace jako Hurghada, Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh lákají mnoho českých turistů. Posledně jmenované letovisko však bylo podle mezinárodní analýzy časopisu Forbes označeno za druhou nejrizikovější turistickou destinaci světa roku 2023 – tedy místem, kde turisté často onemocní. Kromě známé „faraonovy pomsty“ – střevních potíží způsobených bakteriemi v potravinách a vodě – zde hrozí ale také riziko nákazy žloutenkou. Ta je totiž v Egyptě jedním z hlavních zdravotních problémů a podle odhadů jí trpí 8 až 10 milionů obyvatel. Hlavními příčinami je zejména virus hepatitidy A a částečně i hepatitidy E.
„Žloutenka typu A je virové onemocnění, které postihuje játra a přenáší se buď kontaktem se znečištěnými a kontaminovanými předměty nebo potravinami,“ vysvětluje MUDr. Milan Trojánek, Ph.D. (na obr.), přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol. Základním opatřením před nákazami přenášenými potravou je proto důsledná hygiena, zejména před jídlem. V zemích s nízkým hygienickým standardem pak platí pravidlo „převařit, upéct, oloupat nebo nechat být“. Doporučuje se proto vyhýbat se konzumaci syrových salátů a zeleniny a všech nedostatečně tepelně upravených pokrmů, ovoci, které si sami neoloupete, stejně jako zmrzlině, kostkám ledu a vodě z veřejného vodovodu, a to i při čištění zubů. Nutno dodat, že opatrnost je namístě i v případě pětihvězdičkových hotelů.
Nejúčinnější prevencí proti hepatitidě A je očkování, proti hepatitidě E zatím vakcíny běžně dostupné nejsou. Při základním očkování stačí podat jednu dávku a imunita, která se vytvoří během 14 dnů, pak trvá v závislosti na vakcíně 3 až 5 let. Při podání druhé dávky ve stanoveném intervalu je pak ochrana dlouhodobá. Vakcína není hrazena ze zdravotního pojištění, ale většina zdravotních pojišťoven poskytuje svým klientům na toto očkování finanční příspěvek.