Běžnou příčinou, kterou si asi každý z nás spojuje s únavou, je nedostatek spánku. Žijeme v hektické době, kdy jsme zahlceni informacemi, máme v ruce neustále chytrý telefon a náš mozek přijímá jeden podnět za druhým. Proto se například doporučuje omezit modré světlo, které vyzařuje z chytrých zařízení, alespoň hodinu před spaním. Je ale celá řada způsobů, jak můžeme náš spánek zlepšit. Zkuste do svého režimu zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu a omezit konzumaci alkoholu, který narušuje náš spánek.
Pozor na stres
Stres se stal běžnou součástí každodenního života a může být viníkem celé řady nemocí, má ale také vliv na to, kolik máme energie. Pokud je někdo dlouhodobě ve stresu, často zažívá nadměrnou únavu i celkové vyčerpání. Vyměňte stresové prostředí třeba za přírodu, projděte se v lese nebo zapojte jakýkoliv druh pohybu. Pomoct může také hořčík, který hraje důležitou roli při uvolňování stresového hormonu. Při pravidelném užívání snižuje úroveň stresu a přispívá ke správnému fungování organismu.
Nezdravý životní styl a jak to změnit
Nezdravý životní styl je častým viníkem přetrvávající únavy. Ať už jde o kouření, pití alkoholu, nezdravou stravu, nedostatek aktivního pohybu či nadměrné sezení. To vše má velký vliv na naši celkovou pohodu, zdraví, i to, jak se cítíme. Nejde změnit veškeré nezdravé návyky ze dne na den, ale je dobré dělat menší a postupné změny. Začít můžeme třeba zařazením zdravých potravin, které nejsou průmyslově zpracované a zvýšit příjem zeleniny. Postupně omezujte také sladké pokrmy, které jsou plné cukrů, a zkuste je nahradit ovocem, nebo na doslazení použijte med či stévii.
Když jsou na vině játra
Únava může mít ale závažnější zdravotní příčiny. Podle doktorů se může jednat třeba o problémy se štítnou žlázou, cukrovkou, kardiovaskulárními onemocněními či vysokým tlakem. Věděli jste ale, že za únavou mohou být i játra? Ztukovatěním jater trpí až 4 z 10 dospělých a v počátečním stádiu se může projevovat právě jako přetrvávající únava. Proto se doporučuje chodit na pravidelné zdravotní prohlídky, kde z krevních odběrů lékaři zhodnotí stav jater nebo si provést doma samotest.
To, jak se cítíme, závisí na malých rozhodnutích, která děláme v průběhu každého dne. Ať už se jedná o počet naspaných hodin, procházky v přírodě nebo odmítnutí diskuse o práci mimo pracovní dobu, mají tyto drobnosti velký vliv na naši pohodu. Dobré ale je myslet i na preventivní prohlídky u lékaře, které mohou pomoci včas podchytit závažnější problémy.