Kvalitní spánek potřebuje ke svému fungování každý. Jenže mnoho z nás si může o ničím a nikým nerušeném spaní s nadsázkou řečeno nechat jen zdát… Jak a kolik hodin spíte přitom zásadně ovlivňuje fyzické a duševní zdraví, dokonce i vzhled. Čím tedy spánek posílit a na co si dát pozor?
Určitě to znáte: pár nocí po sobě se špatně vyspíte a hned jste unavení a podráždění. Nachystali jsme pro vás proto několik tipů, co během dne rozhodně (ne)dělat, abyste v noci mohli nerušeně spát.
Nespěte před den
Sice se říká, že by měl člověk poslouchat své tělo a jít spát, když je unavený, ale pokud se nechcete v noci často budit nebo trpět noční nespavostí, raději si jděte večer lehnout dřív, než abyste si dali šlofíka po obědě. Existují dokonce vědecké studie, které potvrzují, že denní spánek naopak zvyšuje denní ospalost a zhoršuje mentální i tělesnou výkonnost. Je to zkrátka kontraproduktivní.
Jezte zdravě
Zní to jako klišé, navíc se to snadno řekne nebo napíše, ale mnohem hůř dodržuje… Ale minimálně se o to pokuste. „Jídlo je náš motor, proto ovlivňuje nejen naše celkové duševní a fyzické zdraví, ale do značné míry i kvalitu spánku. Hormony ovlivňující spánek, tedy serotonin a melatonin, produkuje podle odborných studí až z 95 % i tenké střevo,“ říká Mgr. Kristýna Kubíková, nutriční terapeutka spolupracující s českou značkou Blendea. Jezte proto kvalitně v průběhu celého dne a pár hodin před spaním už se jídlu raději vyhýbejte. Snažte se vystihnout míru, abyste nešli spát hladoví a zároveň ani najedení nebo dokonce přejedení. Po jídle totiž začne tělo potravu automaticky trávit, což je poměrně náročný proces a pro tělo takhle na noc zbytečná povinnost navíc.
Pozor na modré světlo
Jedním z nešvarů dnešní doby je rolování na mobilu těsně před spaním. Jestli i vy patříte k těm, kdo v posteli sjíždí příspěvky na Instagramu, Facebooku, TikToku, odepisujete z postele na zprávy nebo si pouštíte seriál na Netflixu, nedivte se, že se vám usnout jen tak nepodaří. Tělo potřebuje pro spaní tmu. Mozek ji vnímá jako signál, že se jde spát. Pokud budete před spaním v ložnici koukat na displej, obelžete vlastní organismus a jen tak prostě neusnete.
Podpořte spánek doplňky stravy
Tradičních bylin, rostlin a plodů pro podporu kvality spánku objevíte na internetu celou řadu. Státním úřadem potvrzené blahodárné účinky na spánek má například heřmánek, meduňka, levandule, třezalka, vlčí mák, máta a mnohé další. Z těchto rostlin lze připravit čaje, odvary, tinktury nebo třeba kapky. Vyzkoušet můžete také veganské kapsle Blendea Deep Sleep, které obsahují meduňku lékařskou, kozlík lékařský, hořčík, L-theanin i vitamin B6.