Přemýšlíte, proč vás bolí záda? Možná často sedíte, málo se hýbete nebo naopak až moc a špatně, takže přetěžujete například bedra. Příčin bolavých zad je mnoho, ale napadlo vás někdy dát tento problém do souvislosti s chodidly?
„S bolestmi zad mě navštěvuje mnoho lidí. Často hledají poslední záchranu před operací,“ podotýká kouč trenérů a osobní trenér Václav Rázl, autor cvičební metody ideomotorická terapie. „Hned na začátku se jich ptám, co dělali na rehabilitaci se svými chodidly. Odpověď zatím vždycky byla stejná – nic. Což je velká škoda, protože k odstranění problémů se zády je naprosto klíčové mít vzpřímená a aktivní chodidla. Tak se nám podaří snížit tlak na obratle, a tím i na jejich klouby a prostory mezi nimi.“
Když klenba nepruží
Nejen pro zdraví páteře je důležité mít dostatečně širokou botu, aby noha měla potřebný prostor. Boty vybavené mohutnou a tvarovanou podrážkou a svírající nohu, kde prsty jsou natlačené na sebe, zamezí jejich aktivitě a vzpřímení. Impulzu ke vzpřímení taky můžou bránit vložky do bot. „Pokud pasivně podpoříme klenbu nožní, vytvoří se na ní pevný bod pro svaly chodidla a bérců, které se pak stahují ke středu nohy a vzniklá klenba bohužel ztratí svoji pružnost. A my naopak potřebujeme vytvořit pevné body pro svalovou činnost na periferiích nohy, tedy na jejích okrajích, především na hlavičkách nártních kostí,“ pokračuje odborník.
Jak snížit tlak na ploténky?
Velmi šířenou polopravdou je tvrzení, že rehabilitace nabízí cvičení a techniky na posílení zad a svalů středu těla, což pomáhá páteř stabilizovat a snížit tlak na meziobratlové ploténky. Jenže je potřeba si říct, že posilování trupových svalů bez idey pohybu rozhodně nepomůže snížit tlak na ploténky. „V tomto případě se páteř sice stabilizuje, ale zároveň je zabráněno jejímu pohybu. Je to podobné jako s chodidly, na odstranění bolesti zad se aplikuje posilování zádových a břišních svalů bez ohledu na to, že stažené svaly brání přirozenému pohybu a vzpřímení. A přitom pohyb mezi obratli, který přináší pravidelné odlehčení a snižování tlaku působícího shora, je nejdůležitějším nástrojem pro regeneraci meziobratlových plotének a celé páteře,“ vysvětluje trenér.
Posilování trupových svalů je samozřejmě důležité, avšak musí se tak dít v celotělových pohybových vzorcích. Také je důležité vytvořit si opory v končetinách (v pozici na zádech se jedná o opory mezi lopatkami a na temeni hlavy).
Břišní svaly pomáhají podepírat trup směrem nahoru se svalovým tahem k žebrům a příčný břišní sval zajišťuje stabilitu v dokonalé koordinaci s bránicí a se svaly ovlivňujícími klíčové klouby, tedy ramena a kyčle a se svaly pánevního dna. Pak je zajištěna perfektní celotělová harmonie, která přináší na jedné straně stabilitu a pevnost, na druhé straně umožňuje pohyb všech segmentů těla včetně chodidel a páteře.
Jak být pevní a zároveň pružní?
Zmiňované zdánlivě neslučitelné funkce – tedy držení a pohyb – musí v našem těle plnit mnoho jeho částí. Jedná se např. o žebra, lopatky, kyčelní klouby i celou pánev a mnoho jiných. Pokud se rozhodneme tyto segmenty těla ovlivňovat vědomým zapínáním, je to pro nás nesplnitelný úkol. Jenže existuje cesta, kdy náš mozek tuto úlohu zvládne s grácií a naprostou lehkostí. Jak toho docílit? „Naší nervové soustavě musíme vytvořit správné podmínky. Jedná se například o nastavení kostí chodidel – zánártních kostí, především vzájemné postavení patní a hlezenní kosti, jejichž hlavním posláním pro harmonii nohou a celého těla je zajistit stabilitu a kostěnou klenbu nohou. Náš nervový systém dále potřebuje od nás správné informace, aby věděl, co zamýšlíme. Vše pak nastaví takovým způsobem, aby byl následný pohyb vykonám co nejkvalitněji,“ dodává Václav Rázl.