Poruchy srdečního rytmu (arytmie) jsou nejčastějším srdečním onemocněním. Ve většině případů jde o nezávažně poruchy, které si postižený neuvědomuje, ale které lze zachytit dlouhodobým sledováním elektrokardiogramu (EKG). Jiné arytmie mohou působit řadu obtíží a v případě, že už má člověk srdce nemocné, například po infarktu, mohou jej tyto poruchy ohrozit na životě.
Společnost Biotronik vyvinula implantabilní přístroj BIOMONITOR, který umožňuje lékařům sledovat dlouhodobě a na dálku srdeční činnost pacientů s poruchami srdečního rytmu. Novinkou je BIOMONITOR IV, který jako první svého druhu na světě využívá k vyhodnocení některých klinických parametrů umělou inteligenci pro snížení tzv. falešně pozitivních výsledků. „Tedy epizod, které se tváří jako arytmie, ale přitom arytmiemi nejsou,“ vysvětluje prof. MUDr. Miloš Táborský, přednosta I. interní kliniky – kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc, kde tento přístroj poprvé implantovali pacientovi v dubnu letošního roku.
Přístroj, který není větší než tužková baterie, je injekčně vpraven do těla pacienta – pod kůži v blízkosti srdce, a funguje jako EKG záznamník. Sesbíraná data pak odešle do pacientské jednotky – jakéhosi mobilního telefonu, který nosí pacient u sebe, a jejím prostřednictvím jsou šifrovaná data posílána přes mobilní síť do systému BIOTRONIK Home Monitoring. Odtud si je stáhne do svého počítače pacientův ošetřující kardiolog, který je vyhodnocuje a na jejich základě stanovuje či upravuje léčbu.
Právě revize těchto falešných epizod může lékařům zabrat spoustu času, který jim BIOMONITOR IV ušetří. Kromě toho dokáže přístroj jako jediný na trhu rozlišovat předčasné komorové a síňové kontrakce a přehledně vykazovat zátěž v čase.