Vitamin C je nezbytným základem pro podporu imunity a snadnější průběh případného nachlazení nebo chřipky. Na trhu je obrovské množství těchto doplňků stravy, ale ne každý má dostatečnou účinnost, aby opravdu pomohl. Doc. Ing. Petr Kaštánek, PhD., přední český vědec, ve svém výzkumu již řadu let zkoumá účinné látky i jejich synergii pro podporu imunity a hledá nejúčinnější formy zpracování, díky nimž se potřebné látky dostanou v těle až tam, kam mají. Důležité je vybírat kvalitní lipozomální vitamin C s dostatečným množstvím účinných látek.
Vitamin C (kyselina L-askorbová) patří mezi nejdůležitější vitaminy. Významně ovlivňuje aktivitu řady hlavních regulačních systémů v těle, a to nervového, endokrinního a imunitního. Člověk neumí vitamin C vytvářet a musí jej tedy získávat z potravy, případně z doplňků stravy. Céčko přispívá k normální funkci imunitního systému, snížení míry únavy a vyčerpání, ochraně buněk před oxidativním stresem, normální psychické činnosti, činnosti nervové soustavy, tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů, normálnímu energetickému metabolismu a regeneraci redukované formy vitaminu E.
„V rámci našeho výzkumu jsme zjistili, že účinnost vybraných látek ještě více zvyšují kombinace s přírodními látkami. Silné antioxidační účinky vykázaly vedle vitaminu C, selenu a zinku například plody bezinky, rakytníku i šípku, tedy byliny tradičně užívané v období chřipek, ale překvapivě i výtažky z šištic chmelu či natě šalvěje. Také se ukazuje, že pro zesílení účinků je vhodné kombinovat vitamin C s výtažky bohatými na flavonoidy – kupř. antokyanidiny z bezinky či kvercetin, nacházející se v mnoha typech ovoce a zeleniny, ale i léčivých bylin. Takové kombinace působí synergicky, tedy ve vzájemné kombinaci se jejich účinky vzájemně násobí a je to i jeden z důvodů, proč bychom měli svému tělu zajistit dostatečný příjem ovoce a zeleniny, případně tyto látky doplnit z vhodných doplňků stravy. Pro účinnost dodávané látky je také velice důležitá její forma zpracování. Díky možnostem našich výzkumů jsme ověřili, že nejefektivnějším způsobem, jak dostat danou látku do místa určení je její zpracování do lipozomální formy. Díky tomu může být produkt opravdu účinný v celém svém potenciálu“, vysvětluje Doc. Ing. Petr Kaštánek, PhD.
V současné době jsou na trhu dva typy lipozomálních produktů: v tekuté a práškové formě.
Třebaže jsou kapalné lipozomální preparáty uživatelsky přívětivé, vyznačují se řadou technologických problémů – pro zajištění mikrobiální ochrany preparátu je nezbytné přidávat alkohol nebo konzervanty, což činí výrobek nevhodným pro děti či osoby citlivé na alkohol. Produkty mají také typicky omezenou trvanlivost a po otevření je většinou nezbytné skladování v chladu. Nepříjemná chuť bývá často potlačena vysokým obsahem cukru, což činí preparát nevhodným pro děti i diabetiky, resp. neodpovídá zásadám zdravé výživy. Lipozomy v kapalné formě můžou časem měnit velikost, strukturu, charakter atd., což může vést i ke změně stability a biologické aktivity preparátu. V některých značkách produktů pak lipozomy vůbec nejsou přítomné, nebo je jich pouze minimální množství a většina vitaminu C může být přítomna v roztoku kolem lipozomů.
Problémy jsou však i s práškovou formou preparátů, dostupných na trhu: některé značky pouze jednoduše míchají za sucha práškový lecitin s práškovým vitaminem C (kyselinou askorbovou) a výslednou směs označují za lipozomální, přičemž v materiálu žádné lipozomy nejsou, ani se ve výrazném množství spontánně nevytvoří v zažívacím traktu po pozření takové směsi. Takové přípravky můžou mít výrazně nižší cenou, ale jejich účinek na organismus se neliší od normálního vitaminu C. Někteří výrobci také za lipozomální formu vydávají organické soli kyseliny askorbové, jako je askorbyl palmitát.
Tvoří-li přípravek v trávicím traktu opravdu lipozomy, může poznat pouze odborník s využitím pokročilých přístrojů, jako je elektronový skenovací mikroskop. Laik by si proto měl dávat pozor na podezřele levné výrobky. Liposomální technologie je totiž nákladná, a to se promítá ve vyšší ceně preparátů. Nakupujte od prověřených, tradičních značek, zaštítěných reálnými odborníky z akademické sféry. Hledejte ve složení přípravků lecitin nebo fosfolipidy, které jsou v lecitinu přítomné.