Věda a medicína učinily díky vývoji moderních technologií v poslední době obrovský skok a například v genetickém testování toho dokážeme odhalit mnohem více. I přes to se ale v některých oborech společnost vrací k tradičním metodám, které dávají základ novodobým léčebným přístupům, jako je například kryoterapie. Velkou naději do budoucna pak přináší molekulární vodík, znovuobjevený prvek, který nabízí nové možnosti pro zlepšení fyzického a psychického zdraví a k podpoře imunity.
V hlavní roli chlad
Pozitivní dopady chladu na imunitu jsou všeobecně známy díky v současné době velmi oblíbenému otužování. To nám pomáhá ve smyslu zlepšení adaptace na podněty, které působí na naše tělo, přičemž pravidelným opakováním postupně dochází k posílení naší obranyschopnosti a výkonnosti. Na principu vystavování těla chladu je založena i kryoterapie. „Působení chladu při kryoterapii vyvolá v zasažených oblastech kromě jiného stažení cév, zpomalení prokrvení a metabolismu tkání a omezení nervové vzrušivosti a vedení vzruchů. K pozitivnímu terapeutickému účinku využíváme následnou reakci našeho těla, kdy dochází ke zvýšenému perifernímu prokrvení, urychlení metabolismu, snížení bolestivosti a svalového napětí, zvýšení produkce endorfinů, redukci otoků a zánětlivých procesů, povzbuzení imunitního systému, zlepšení autoreparačních a regeneračních procesů a detoxikaci organismu,“ vysvětluje Peter Šnábel, vedoucí Balnea & Fyzioterapie Spa Resortu Libverda. Procedura může být pouze lokální za pomoci přístroje nebo celotělová. Ta zahrnuje krátký pobyt v kryokomoře s teplotou od -110 °C do -160 °C. Při této terapii se zvyšuje koncentrace kyslíku v krvi, což napomáhá lepšímu prokrvení tkání a urychlení hojení.
Social freezing jako prevence neplodnosti
Další medicinský přístup založený na chladu je social freezing – technika, kterou lze uchovat pohlavní buňky pro budoucí použití. Ty jsou zamraženy při teplotě -196 °C, což zajistí uchování jejich kvality i po desítky let. Často se využívá ve chvílích, kdy si lidé chtějí zajistit plodnost, ale v daném okamžiku nemají vhodného partnera nebo nejsou připraveni na rodičovství. Tento postup se stává stále populárnější, zejména mezi ženami, které chtějí z různých důvodů odložit mateřství. Social freezing tak dává možnost lidem uchovat si mladé buňky do doby, než se k tomuto kroku rozhodnou. „Kryokonzervace zárodečných buněk je metoda mrazení biologického materiálu, která využívá látky chránící buňky před poškozením při prudkém poklesu teploty. Při zmrazování se počítá s uskladněním na tři roky. Po uplynutí této doby je možné dobu uložení na žádost opakovaně prodlužovat,“ vysvětluje Veronika Faměrová, vedoucí IVF laboratoře na klinice ISCARE. Tyto výkony zdravotní pojišťovny standardně hradí pouze pacientům s diagnózou onkologických onemocnění, ostatní si jej musí hradit. Další informace najdete na https://www.iscare.cz/crm.
Genetické testování jako předpověď o zdraví
V souvislosti s plánováním rodiny je na místě zmínit i obrovský pokrok v genetickém výzkumu. To už nyní pomáhá s odhalením velkého množství dědičných chorob včetně rakoviny a do budoucna se můžeme těšit ještě na mnohem více. To potvrzuje i ředitelka nových laboratoří GNTlabs MUDr. Monika Koudová: „Genetika má do budoucna jeden velký potenciál: bude to perfektní předpověď o zdraví. Jednou budeme sekvenovat celý genom každého nově narozeného miminka a hned budeme schopni říci, co hlídat a léčit v jeho dětství a že by si v budoucnu měl dát pozor na to a to. Prostě dáme lidem informaci o tom, co je čeká, ale také, co mají dělat, a jak je budeme cíleně léčit, aby ten osud, který určuje genetika, mohli změnit a být zdraví co nejdéle,“ vysvětluje.
Dopad nových poznatků a vědomostí je v genetickém výzkumu patrný na každodenní bázi. Možnost podrobněji popsat lidský genom vede k významně lepší informovanosti o genetických příčinách chorob. Jedná se především o vyšší pravděpodobnost odhalení predispozic pro onkologická onemocnění nebo možného přenosu genetických onemocnění a také pomoc při plánování početí u párů. GNTlabs se specializuje na prekoncepční, preimplantační, prenatální a postnatální genetickou diagnostiku a úzce spolupracuje s klinikami po celé Evropě.
Molekulární vodík: Síla přírody
A na závěr jeden tip, jak podpořit imunitu a péči o vlastní zdraví pomocí čistě přírodního prvku, na který se na dlouho zapomnělo. Molekulární vodík (H2) je jednou z nejjednodušších a nejmenších molekul v přírodě. „Znovuobjeven“ byl japonskými vědci v čele s prof. Shigeo Ohtou před necelými 20 lety. Od té doby je podrobován dalším studiím, které zkoumají jeho široké pozitivní dopady na zdraví člověka. „H2 díky extrémně malé velikosti a vysoké rozpustnosti v tucích schopen snadno pronikat do nitra buněk a jejích vnitřních struktur. Molekulární vodík je jediný selektivní antioxidant, který si vybírá jen ty volné radikály, které nám škodí, ostatní nechává fungovat, jak mají. Proto ho lze označit za nejefektivnější dostupný antioxidant, a tedy jako nejúčinnějšího pomocníka v boji s oxidativním stresem. To je stav, kdy tělo produkuje příliš mnoho volných radikálů,“ vysvětluje profesor Ohta, který se spojil s českou společností H2 Global Group a společně představují vodík odborné i široké veřejnosti.
Hlavním produktem společnosti je doplněk stravy H2 VIBE Premium vodíková voda. „Navázali jsme na kvalitu japonské vody a použili jsme náš nanogenerátor při výrobě české prémiové vodíkové vody,“ říká výkonná ředitelka H2 Global Group Viktória Procházková. Vodíková voda v plechovkách H2 VIBE Premium Vodíková voda není jen praktická, ale také ekologická.
Podle docenta Michala Botka z Univerzity Palackého v Olomouci je molekulární vodík fascinující svou univerzálností: „Jeho účinky ocení jak profesionální sportovci, tak i chronicky nemocní lidé. Mnoho studií ukazuje, že pravidelná konzumace vodíkové vody může zlepšit celkové zdraví a zvýšit odolnost proti nemocem.“ Molekulární vodík se může do těla dostat různými způsoby, včetně konzumace vodíkové vody, inhalace nebo použití potravinových doplňků, které podporují jeho tvorbu v organismu. Vnější aplikace jako vodíková masáž nebo koupel rovněž přinášejí pozitivní účinky. Nové technologie, jako generátory vodíku, umožňují lidem vytvářet vlastní vodíkovou vodu v pohodlí domova.