Jen něco málo přes polovinu (52 procent) českých žen se v případě intimních potíží obrací na svého gynekologa nebo lékárníka. Ukázal to reprezentativní průzkum veřejného mínění, který prostřednictvím aplikace Instant Research realizovala agentura Ipsos pro značku intimních zdravotnických prostředků Gyntima. Průzkum probíhal od 7. do 13. května na vzorku 1050 žen starších 18 let.
Z dat vyplývá, že zatímco gynekologa navštíví 33 procent dotázaných žen a dalších 19 procent svůj zdravotní stav konzultuje s lékárníkem, 15 procent se spoléhá na výběr přípravku v lékárně na základě reklamy nebo doporučení z internetu. Pět procent žen potíže vůbec neřeší a čeká, zda samy odezní. Více než čtvrtina (28 %) uvedla, že s intimními problémy dosud neměla zkušenost.
Až 58 procent respondentek by při volbě mezi antibiotickou či antimykotickou léčbou a přírodním přípravkem se srovnatelným účinkem dalo přednost přirozenému biologickému řešení, a to zejména kvůli jeho šetrnosti k přirozenému prostředí v těle. Třetina žen (35 %) by zvolila konvenční léčbu, protože ji považuje za rychlejší a spolehlivější.
Zkušenost s návratem gynekologických potíží po léčbě antibiotiky nebo antimykotiky má 25 procent žen. Čtyřicet dva procent uvedlo, že se jim potíže nevrátily, a třetina (33 %) takovou léčbu nikdy nepodstoupila.
Podle odpovědí ženy při výběru přípravků zohledňují i specifické životní situace. Třicet jedna procent rozlišuje mezi přípravky určenými k léčbě a prevenci, devět procent zvolilo jiný přípravek během těhotenství a šest procent během menopauzy. Čtvrtina žen (27 %) se vždy spoléhá na stejný, osvědčený produkt. Stejný podíl (27 %) žen pak uvedlo, že s žádným druhem vaginálního diskomfortu nikdy problém neměla.
Výsledky průzkumu naznačují, že české ženy mají zájem o šetrnější přírodní biologické řešení v oblasti intimního zdraví, zároveň však často řeší potíže samostatně bez odborné konzultace. Odborníci upozorňují, že i když jsou přírodní biologické přípravky často vhodnou volbou, opakující se nebo přetrvávající problémy by měly být důvodem k návštěvě gynekologa.
„Vhodně zvolené vaginální čípky s prebiotickým komplexem, které obsahují kyselinu mléčnou, laktózu a fermentované mléčné bílkoviny, a navíc jsou obohaceny o výtažek ze šalvěje lékařské a tea tree olej, mohou pomoct obnovit přirozené pH pochvy, zmírnit podráždění a zároveň působit preventivně proti množení nežádoucích mikroorganismů,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Petra Straková, odborná garantka Gyntimy.
Podle odborníků je správně zvolená léčba, ideálně po konzultaci s gynekologem nebo lékárníkem, klíčem ke snížení rizika návratu potíží a prevenci komplikací. Intimní zdraví je důležitou součástí celkového zdraví ženy a samoléčba má své limity.