Počet lidí s očními problémy v Česku stoupá. Zhoršuje se zrak u dětí i seniorů, přibývá krátkozrakosti i vážnějších onemocnění, která často probíhají bez příznaků. Zdravotní pojišťovna OZP eviduje za poslední čtyři roky nárůsty očních chorob o desítky procent. Na vině je nejen přirozené stárnutí populace, ale také stále častější odkládání vyšetření zraku u mladých dospělých. Přitom včasná prevence výrazně snižuje riziko komplikací.
Nárůst výskytu očních onemocnění v Česku se týká všech věkových skupin. Stoupá počet dětí s krátkozrakostí i seniorů s diagnózami, které mohou vést k trvalému poškození zraku. „Mladí lidé oddalují prohlídku o oftalmologa. Nejčastěji je to proto, že mají pocit, že se jedná jen o únavu nebo jejich rozvíjející se zdravotní problém nemá zpočátku žádné příznaky. Odklad preventivního vyšetření, tedy i začátku řešení případného problému může znamenat zbytečné komplikace,“ vysvětluje MUDr. Valér Vojník (na obr.), oftalmolog a oční chirurg z Očního centra Poděbrady.
Výrazně narůstá i počet lidí se syndromem suchého oka, zejména mezi mladými dospělými. U uživatelů digitálních zařízení se potíže objevují stále častěji – průměrný uživatel chytrého telefonu mrkne až o 60 procent méně často než při běžné činnosti, což snižuje zvlhčení povrchu oka.