Na letošní setkání dětí ze zkumavky, kterou pořádala pražská klinika ISCARE, přišlo přes 500 účastníků. Jde o největší akci svého druhu v Česku, kde loni dokonce padl světový rekord v počtu uměle počatých na jednom místě, když přišlo přes 1300 dětí. Rekord do té doby držela Čína.
Ročně se v ČR narodí přes pět tisíc dětí ze zkumavky, celkem jich je už přes sto tisíc. Problémy s otěhotněním dnes řeší pětina českých párů. Na vysokém čísle se kromě neplodnosti podílí například nečekané onemocnění jednoho z partnerů nebo odkládání mateřství do pozdního věku, které snižuje šanci na přirozené otěhotnění. Pokud se žena snaží rok neúspěšně otěhotnět, měla by si nechat vyšetřit hormonální profil, podstoupit ultrazvukové vyšetření, partner by si měl nechat udělat spermiogram. Na všechna tato vyšetření by pár měl poslat ošetřující gynekolog. Na základě výsledků by pak měla dvojice případně navštívit některé z center asistované reprodukce.
Odborníci také stále častěji doporučují především mladým lidem zamražení pohlavních buněk. „V západní Evropě je takzvaný social freezing velkým trendem. Díky zamražení zdravých pohlavních buněk v mladém věku mají lidé jistotu, že i v případě nemoci, úrazu nebo pozdější neplodnosti budou moct mít vlastní rodinu,“ vysvětluje primář IVF Centra ISCARE MUDr. Jaroslav Hulvert.
První dítě ze zkumavky se u nás narodilo v roce 1984. Chlapec přišel na svět díky odborníkům z brněnské fakultní nemocnice. Jednalo se tehdy o vůbec první porod takto počatého dítěte ve střední a východní Evropě. Opravdový rozvoj ale nastal až po roce 1989, kdy začala vznikat první soukromá specializovaná centra asistované reprodukce.
Srovnání IVF 1995 – 2015 1995 — 2015
Počet čerstvých cyklů (z nemražených buněk) za rok 596 — 1369 (rok 2014)
Průměrný počet přenesených embryí při transferu 3,6 — 1,4
Počet narozených dětí z IVF ISCARE od roku 1995 Přes 10 000
Průměrná úspěšnost otěhotnění za rok 2014 43 %