Zduřelé sliznice, slzení očí a kýchání nás už zdaleka neprovázejí jen v jarních měsících. Alergie postihují v dnešní době až 35 procent populace a nevyhýbají se téměř žádné zemi. Co dělat, pokud vás nebo vaše blízké tato nemoc zasáhne?
Přibývá výzkumů, které se snaží přijít na to, proč počet alergií neustále stoupá. Pojďme se podívat na ty nejzákladnější důvody. Můžeme si sice laicky říkat, že na vině jsou jarní pyly nebo třeba srst domácích mazlíčků, ale hlavní příčinou problému je imunitní systém postižené osoby. Alergeny, jako je pyl, hmyzí bodnutí, srst zvířat atd. jsou sami o sobě neškodné, příčina alergické reakce spočívá v naší imunitě. Důvod je ten, že se bílé krvinky proti těmto jinak pro nás přirozeným látkám začnou chovat jako k zánětu v těle. Rýma, kašel nebo kopřivka jsou pak projevy tohoto zánětu. Další příčinou může být třeba očkování, stravovací návyky, nedostatek vitaminu D nebo také prostředí, v němž žijeme.
Nestačí příznaky potlačovat
Někteří z nás moc dobře vědí, že je alergie trápí, ale k lékaři − ať už odbornému nebo praktickému − si nechtějí zajít. Zdá se jim to jako zbytečnost, ale nesmíme zapomenout, že alergie jde léčit i jinak než jen potlačováním příznaků.
Na alergologickém vyšetření vám lékař sestaví plán léčby, který většinou zahrnuje symptomatickou léčbu (ta se postará o zmírnění příznaků) nebo kauzální léčbu (řeší přesnou příčinu alergie), tzv. alergenovou imunoterapii. Pokud přesně nevíte, co vám vyvolává alergickou reakci, příčinu vám určí kožní test a výsledek se potvrdí odběrem krve.
Alergenová terapie je schopná ovlivnit, jak se bude alergie dále vyvíjet, a dokonce dokáže celou alergii zastavit. Dnes se již nepodává tato terapie pouze v injekční formě, ale také v tabletách nebo kapičkách. Do těla se z jedním ze způsobů podává ten alergen, na který je dotyčný člověk alergický. Postupem času se zvyšují dávky a tělo získává na tento alergen postupně imunitu. Doba užívání je tři až pět let. U alergenů, kde můžeme odstranit spouštěcí alergen, se tato metoda nepoužívá. Jedná se hlavně o alergie na zvířecí srst a potraviny. U alergií na pyly, hmyzí jed, plísně a roztoče se aplikuje právě tato imunoterapie. U pylových alergií se čeká na konec pylové sezony, až pak se začne s léčbou, zatímco u alergií hmyzí jed, plísně a roztoče se může s léčbou začít kdykoliv.