I když už je doba lockdownů snad nenávratně za námi, přesto existuje dost lidí, kteří zůstávají na home office. A protože jsou doma, pracují podomácku. Nejde nám teď o kritiku uvolněného domácího oblečení, ale o vybavení pracoviště. Jak si doma vytvořit moderní ergonomickou kancelář, aby netrpěly nejen pracovní činnost, ale ani naše zdraví?
Práce z domova přináší mnoho výhod pro zaměstnavatele i zaměstnance, ale nese s sebou i některá rizika. Jedním z těch nejčastějších je v mnoha případech nedostatečná ergonomie práce, která se stává časovanou bombou z pohledu zdraví. Již nyní trpí podle průzkumu divize CZC.Health, kterého se účastnilo více než 4400 respondentů, bolestmi zad či šíje celkem 32 procent Čechů. Bolest zad je přitom jen jedním z možných následků nedostatečné ergonomie při kancelářské práci.
Domácí tenisový loket
Pokud to prostory vaší domácnosti jen trochu umožňují, je nejvyšší čas se zamyslet nad zlepšením ergonomie domácího pracoviště. Dlouhodobé sezení na běžné židli a práce s notebookem položeným na kuchyňském stole se možná zpočátku zdá jako ideální beznákladové řešení. Nicméně po čase se může projevit vážnými obtížemi, jako například poškozením zad a krční páteře, bolestmi za krkem, špatným prokrvováním a bolestmi nohou, záněty šlach a kloubů, zhoršením zraku nebo tenisovým loktem, ačkoliv kurt známe jen z televize. Úspora na tomto místě není ve skutečnosti výhrou. Na co bychom se měli zaměřit při organizaci domácího pracovního koutu nebo kanceláře?
Základem je stůl a židle
Základem ergonomie je správné sezení, které pomáhá předcházet zdravotním komplikacím při sedavé práci. V tomto ohledu si zapamatujte číslo 90. V ideálním případě by totiž při sezení měla stehna a lýtka svírat pravý úhel. Správné je také vzpřímené sezení bez nahrbených zad, kdy trup se stehny svírá opět přibližně pravý úhel. A v neposlední řadě je třeba zmínit i úhel loktů během práce – opět 90°. Nejlepším řešením je tedy plně nastavitelný kancelářský nábytek.
V první řadě je to kancelářský stůl s nastavitelnou výškou pracovní desky, který umožňuje dosáhnout v kombinaci s vhodnou židlí všech popsaných základních pravidel ergonomického sezení bez ohledu na typ postavy či výšku. A navíc nabízí možnost pracovat část doby vestoje, kdy se tělo i páteř nenásilnou formou protáhnou. Stoly s nastavitelnou výškou lze zvedat a snižovat buď motoricky, nebo manuálně klikou, úprava výšky pomocí elektromotoru je ale uživatelsky mnohem příjemnější. Pokud situace použití stolu s nastavitelnou výškou neumožňuje, je doporučená ideální výška desky 72 až 74 cm.
Stejně důležitá je kancelářská židle. Musí být pohodlná a měla by umožňovat nastavení výšky a polohy sedáku i opěrné části. Samozřejmostí by měla být pneumaticky nastavitelná výška. Vhodný je výběr houpacího systému, který mění při změně nastavení automaticky polohu obou částí, včetně bederní opěrky. Praktickým prvkem je prodyšné provedení zabraňující pocení.
Riziko modrého světla
Novodobí „nomádi“ dnes nejčastěji využívají notebooky. Jejich displeje jsou však vhodné především pro práci na cestách. V každodenním mnohahodinovém režimu práce je téměř nezbytné je doplnit větším monitorem. Zde narážíme na další bod důležitý pro ergonomii práce. Nejen pro předcházení bolestem krční páteře je důležitá výška, v níž je monitor umístěn. Opět tu ke slovu přichází pravý úhel. Odborníci nejčastěji doporučují jednoduché pravidlo – horní hranu displeje umístit ve výšce očí. To bohužel většinou neumožňují stojany dodávané standardně k monitorům. Proto je třeba monitor podložit nebo použít polohovatelný držák monitoru, který lze snadno připevnit k desce stolu. Je vhodný pro monitory s hmotností až 9 kg o úhlopříčkách až 32″ a manipulace s ním je díky plynovému pístu a kloubům velmi jednoduchá.
Pro oči je dobré nezvyšovat neúměrně jas a upravit vzdálenost displeje od očí – ta by měla být přibližně na délku paže. Velmi praktickým bodem ergonomie je pak výběr monitoru, který dokáže redukovat modré světlo. To je sice přirozenou součástí života a v jeho přirozené podobě má na člověka jednoznačně pozitivní vliv, ale jeho přemíra vyzařující z elektronických displejů poškozuje zrak a pleť.
Klávesnice a myš
Neméně důležitou roli hrají také periferie. Pokud pracujete s počítačem denně několik hodin, je dobré uvažovat o investici do ergonomické, ideálně vertikální myši. Na práci s ní si budete sice chvíli zvykat, ale pomůže vám předcházet riziku komplikací spojených se syndromem karpálního tunelu. Myš by měla být ve stejné výšce jako klávesnice. Pokud to jde, vyhněte se proto na první pohled praktickému řešení v podobě vysouvacího šuplíku s klávesnicí.
A teď ke klávesnici: položte na ni své ruce tak jako vždy a podívejte se na ně. Ihned pochopíte význam ergonomických klávesnic. Pokud vás psaní živí a píšete všemi deseti, vyplatí se uvažovat o klávesnici, která kopíruje přirozenou polohu rukou a zápěstí. Přeučit se z tradiční rovné klávesnice bude sice trochu „bolet“, ale dlouhodobě se vyplatí.
Investice do zdraví
Fakt, že se zdravotní komplikace spojené se špatnou ergonomií neprojeví hned, je velmi zrádný. Jejich následná léčba je náročná, dlouhodobá a někdy ne zcela možná. Dobře uspořádané pracovní místo je proto především investicí do zdraví. Než se ale pustíte do proměny domácí kanceláře, nezapomeňte, že správná ergonomie nikdy nenahradí aktivní pohyb. Není třeba stát se maratónským běžcem, ale každodenní protažení, rychlá chůze nebo jakákoli rekreační sportovní aktivita prospěje nejen tělu, ale i duchu. Snažte se proto každý den trávený v domácí kanceláři proložit také pohybem.