Čo-ko-lá-da! Jen si to slovo řeknete a už máte pusu plnou slin a honí vás tzv. mlsná. Ne, já nemůžu, snažím se zhubnout… No, dobře, kousíček bych si dát mohla… Ještě jeden čtvereček mě snad nezabije… Kde je ta tabulka čokolády, která tu ještě před chvílí ležela?
Je vám tento vnitřní monolog povědomý? Nedivte se! Vědci přišli na to, že čokoláda na nás působí stejně jako droga. A je stejně návyková. Při jejím mlsání se v mozku odehrává tentýž proces jako při dopingu. Ale nebojte se, určitě neskončíte na protičokoládové léčbě, jen by se vám mohly sukně nebo kalhoty „srazit“. A i to jenom v případě, že se budete ládovat cukrovinkami, které čokoládu jen vzdáleně připomínají.
Výzkumy naopak prokázaly, že pravidelná – mírná – konzumace čokolády snižuje riziko obezity, protože antioxidanty, které obsahuje, regulují ukládání tuku. Pravá čokoláda musí být hořká! Alespoň sedmdesátiprocentní. Toto radikální prohlášení zarmoutí určitě všechny, co nedají dopustit na mléčnou. Nebojte se, i ta s nižším obsahem kakaa je prospěšná, ale má v sobě přece jen víc tuku a cukru.
Nápoj bohů
Tuto pochoutku dali světu Indiáni. Neulamovali si ale z tabulky, nýbrž popíjeli mleté kakaové boby buď jako studený nebo teplý nápoj, někdy oslazený vanilkou, javorovým sirupem nebo ochucený chilli. Legenda praví, že nápoj Tchocoatl, což znamená hořké pití, naučil svůj lid připravovat aztécký bůh Qzetzalcoatl.
Stejně jako jiné věci z amerického kontinentu se i kakaové boby dostaly do Evropy, ale nejdříve bylo popíjení horké čokolády záležitostí vyšších vrstev. To se postupem času změnilo, dnes můžeme čokoládu pít, chroupat, dopřát si čokoládovou masáž, čokoládový zábal, natřít si čokoládovým balzámem ruce nebo celé tělo čokoládovým tělovým mlékem.
Zlatý čokoládový důl
Tyto možnosti Indiáni neměli, ale hlavně nevěděli to, co dnes my: čokoláda je pro naše zdraví přímo zlatým dolem. Najdeme v ní (a v kakau) více než osm set různých látek. Obsahuje vitaminy B1 a B polyfenoly, hořčík, fosfor a flavonoidy regenerující a zpevňující cévy, a dokonce také fenylethylamin, což je stejný hormon, který se v mozku vylučuje při orgasmu. A hlavně působí jako přírodní antidepresivum.