Umělá inteligence může ve zdravotnictví pomáhat se screeningem. Dobrým příkladem je mamografické vyšetření, kdy AI pomáhá s identifikací a vyhodnocováním mikrokalcifikací, tedy prvotních příznaků maligní léze. Kontroluje lékaře a napovídá mu, kterým pacientům se má věnovat prioritně a v jakých oblastech by se mohly vyskytovat pro pacienta potenciálně nebezpečné útvary.
„Mikrokalcifikace je drobné ložisko vápníku v prsu, které nelze nahmatat, ale lze ho zjistit na mamografu. Umělá inteligence si s prováděním podobných diagnóz už dokáže poradit. Lékaři tak může ušetřit čas a pomoci s diagnostikou,“ vysvětluje ředitel divize Medical Solutions OR-CZ Michal Mačát.
Využitelné to je i na urgentním příjmu, kdy by „počítač“ dával přednost pacientům podle naléhavosti. Pomoct tak může i při přípravě a plánování výkonů. Zobrazovací systém s umělou inteligencí v dnešní době dokáže chirurga při operačním výkonu navigovat tak, aby přesně odstranil celý nádor. Při využití umělé inteligence je výsledek operace podstatně lepší a rovněž je větší i pravděpodobnost uzdravení pacientky. Současně se tak snižuje riziko nutnosti opakovaných operačních zákroků.
Důvodem existence umělé inteligence není kompletní nahrazení lidí. Má sloužit jen jako pomocný doplněk a jako takový by neměl přinášet víc práce než užitku.