Ačkoliv klesla v loňském roce porodnost pod 100 tisíc nově narozených miminek, zájem o IVF neklesá. Zhruba pět tisíc miminek, která se v Česku každoročně narodí, je počato díky lékařské pomoci. Do budoucna se předpokládá, že toto číslo ještě výrazně poroste. O to větší je pak pro rodiče radost oslavit s nimi právě jejich den.
Dětí z umělého oplodnění narozených v Česku je už zhruba 170 tisíc. K lékařským zařízením s nejvyšší úspěšností umělého oplodnění v tuzemsku patří Centrum reprodukční medicíny (CRM) ISCARE, kde lékaři pomohli na svět více než 12 tisícům dětí. Klinika pro tyto děti a jejich rodiče každoročně pořádá setkání, které se těší velké oblibě.
Akce proběhne i letos, a to v neděli 10. září v pražské ZOO. Tam se v roce 2015 podařilo dosáhnout světového rekordu, kdy setkání navštívilo 1348 dětí z IVF a dostalo se tak do Guinessovy knihy rekordů. „Pomoc se založením rodiny neplodným párům už pro nás na klinice dávno není jen zaměstnáním. Být svědkem toho, jak ´naše´ děti rostou, sílí a dospívají, je k nezaplacení. Možná i díky tomu máme velmi vysokou úspěšnost léčby,“ konstatuje Jan Lacheta, primář CRM ISCARE.
Neplodnost českých párů je čím dál častějším společenským problémem. Starosti s početím řeší v současnosti každý pátý pár, a to především kvůli odkládání těhotenství do pozdějšího věku. Jako „neplodný“ je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte. Žena by si měla nechat vyšetřit hormonální profil a podstoupit ultrazvukové vyšetření. U mužů je potřeba udělat spermiogram a zjistit kvalitu a počet pohyblivých spermií. Vyšetření je bezbolestné.