Jednou z nejoblíbenějších aktivit během letních měsíců je bezpochyby koupání. Každý rok se tisíce lidí vydávají do jezer, rybníků nebo vodních nádrží, aby si užily rekreační chvíle ve vodě. Kvalita vody však může někdy být zhoršená a koupel v takové vodě může představovat riziko zdravotních komplikací. Vodní plochy můžou obsahovat bakterie, řasy a jiné mikroorganismy, které bývají označovány za původce některých infekcí, ekzémů nebo třeba i alergií. Proto je dobré umět rozpoznat kvalitu vody a těmto rizikům, pokud možno, předcházet.
„Před vstupem do vody si důkladně prohlédněte, jak voda vypadá. Pokud je voda zakalená, má neobvyklou barvu nebo zápach, měli byste se koupání raději vyhnout,“ radí Konzultantka BENU lékáren PharmDr. Ivana Lánová. Ve vodách žije celá řada drobných organismů. Zvlášť opatrní bychom měli být, pokud je na hladině vytvořen tzv. vodní květ, obvykle to totiž znamená přítomnost sinic. „Ne vždy však musí zelená voda znamenat přítomnost sinic. Zda jsou ve vodě přítomné či nikoliv, jde dobře otestovat i pomocí obyčejné průhledné lahve, kterou naplníme vodou a necháme 20 minut stát na světle. Pokud se na hladině vytvoří zelený kroužek či vrstva a zbytek vody je čirý, sinice ve vodě s největší pravděpodobností jsou. Jestliže ale bude voda zakalená rovnoměrně nebo i u dna, půjde spíše o řasy,“ vysvětluje odbornice. Koupání ve vodě, kde jsou přítomny sinice, se nedoporučuje.
Nebezpečí může představovat i bakteriální kontaminace vody, nejčastěji enterokoky, Escherichia coli nebo bakteriemi rodu Salmonella. „Jejich přítomnost ale pouhým okem nezjistíte. Rizikové pro nás tyto bakterie také obvykle jsou až tehdy, když se z této vody napijeme,“ doplňuje Lánová. Podle Světové zdravotnické organizace člověk při koupání nicméně vypije okolo 200 ml vody.
Zvlášť opatrné by měly být při koupání v přírodě ženy. „Vlivem přemnožení bakterií totiž obvykle roste riziko vzniku gynekologických zánětů. Pokud se po koupání objeví potíže, jako svědění, pálení nebo vaginální výtok, lze použít některý z běžně dostupných volně prodejných přípravků na tyto obtíže, jako jsou nejrůznější vaginální výplachy či antimykotické krémy. Budou-li ale potíže přetrvávat nebo se objeví bolesti v podbřišku, je nutné vyhledat gynekologa,“ radí magistra. Ženy můžou používat při koupání speciální ochranné tampóny napuštěné vazelínovým olejem, který má vodoodpudivé vlastnosti, a tím ztěžuje proniknutí vody do pochvy.