Čaroděj kolagen

Tato vláknitá, ve vodě nerozpustná bílkovina, tvořící základ pojivových tkání, ovlivňuje vzhled naší pokožky víc, než si dokážeme představit. Jasnější představu začneme mít, když o ni vlivem věku přicházíme.

Za kvalitu pleti, vlasů, nehtů i zubů, ale i za pohyb bez bolesti, tedy za zdravé klouby a vazy, vděčíme kolagenu. Kdybychom si ho dokázali zajistit stále stejné množství, nemuseli bychom nikdy zestárnout. Jenže tomu tak bohužel není.

S postupem věku ho naše tělo neumí vyrábět v dostatečném množství. Kůže degeneruje, ztrácí schopnost vázat ve svých strukturách vodu a vytvářet si kolagen přirozenou cestou.

Přestaňte stárnout!

Úbytek kolagenu v našem organismu je proces zcela přirozený a nevyhne se nikomu. Už zhruba okolo třicítky se jeho tvorba zpomaluje, což se projeví prvními vráskami, kůže povoluje a její kvalita se zhoršuje. Vazivo přichází o svou elasticitu a vypadá to, jako bychom vysychali. S věkem totiž kožní buňky rychle přicházejí o vodu a schopnost obnovy, mazové žlázky produkují čím dál méně ochranného tukového filmu.

Nečekejte, až bude tento stav nezvratný. Dodávejte tělu kolagen a přestanete stárnout. Jak? Zvenčí, do druhé vrstvy kůže, kde jsou právě uložené mazové žlázy – nejlépe přidaný do kosmetických produktů. Jejich působením se pokožka hydratuje, takže se předchází jejímu uvadání.

Vepřový, hovězí, mořský

Tvorba kolagenu se dá znovu nastartovat také potravinovými doplňky, nejčastěji jsou to gelové kapsle nebo prášek, který se dá přimíchat do jídla. Dříve se nejčastěji používal kolagen z vepřového a hovězího masa. Veganský trend do popředí vyzdvihl kolagen mořský, který produkují ryby a lidské tělo ho dokáže vstřebat mnohem efektivněji než předchozí typy kolagenu. Navíc je i bezpečnější, protože při jeho používání nehrozí alergeny. Nejčastěji ho najdeme v kosmetických přípravcích.

Novotvorbu kolagenu lze vyvolat také jakýmkoliv dermatologickým ošetřením, při němž se naruší integrita kůže. Tímto zdánlivým poškozením se kolagen „probudí“, protože pokožka se tímto způsobem hojí. Regeneraci lze tak nastartovat např. nitěmi aplikovanými do obličeje i jiné části těla, laserem, plazmaterapií nebo radiofrekvencí.

Efekt po těchto ošetřeních bývá viditelný prakticky ihned, a ještě se postupem času vylepšuje. Počáteční mírný otok, začervenání nebo drobné modřinky zmizí a pleť se rozjasní.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v K&W 01-02.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *