Vysoký krevní tlak patří mezi jeden z největších zdravotních problémů současnosti. Podle Světové zdravotnické organizace postihuje celosvětově jednoho ze tří dospělých a až čtyři z pěti pacientů nejsou adekvátně léčeni. V Česku trpí hypertenzí přibližně 40 % dospělé populace, což odpovídá zhruba třem milionům lidí. Přestože se jedná o rozšířený problém, prevence a pravidelné měření krevního tlaku stále nejsou dostatečně zažité. Nápomocné by mohly být v tomto směru stále oblíbenější chytré hodinky.
Hypertenze nemá zpočátku žádné viditelné příznaky, což z ní činí nebezpečné onemocnění. Pokud není včas diagnostikována a léčena, může vést k vážným komplikacím, jako je srdeční infarkt, mrtvice nebo selhání ledvin. Výzkumy navíc ukazují souvislost mezi vysokým krevním tlakem a rozvojem demence ve stáří.
Syndrom bílého pláště
Zásadním pilířem prevence vysokého krevního tlaku je zdravý životní styl – vyvážená strava s nízkým obsahem soli a tuků, pravidelný pohyb alespoň půlhodiny denně a zvládání stresu. Klíčové je však také pravidelné měření krevního tlaku, a to nejen v ordinaci lékaře, ale i doma. Měření krevního tlaku v ordinaci může být totiž ovlivněno syndromem bílého pláště, který se projevuje dočasným zvýšením tlaku kvůli stresu z lékařského prostředí. Tento jev postihuje až 30 % pacientů, častěji ženy a starší osoby. Zvýšená nervozita pacienta v ordinaci lékaře tedy může vést k nesprávné diagnóze a posléze i nevhodné léčbě.
Opačným jevem, který je zase častější u mužů, je pak méně známa maskovaná hypertenze. V tomto případě je tlak naměřený v ordinaci normální, kdežto mimo ni vykazuje vysoké hodnoty. I kvůli těmto variacím se doporučuje pravidelné domácí měření krevního tlaku. Je tak možné získat přesnější obraz o skutečném stavu pacienta.
Spolehlivý pomocník
Pohodlné měření krevního tlaku mimo ordinaci dnes umožňují nejen certifikované domácí tlakoměry, ale také stále oblíbenější chytré hodinky, na kterých je měření rychlé a pohodlné. V jejich případě přitom nemusí jít pouze o orientační hodnoty. Některé modely využívají pro měření certifikované technologie, a dokonce umožňují sdílení naměřených hodnot s lékařem. „Pravidelné měření krevního tlaku už nemusí být jen záležitostí pouze lékařských ordinací. Díky chytrým zařízením dnes mohou lidé získat přehled o svém zdraví prakticky kdykoli a kdekoli,“ konstatuje Ondřej Koszty, produktový manažer společnosti Huawei, a dodává, že monitorování krevního tlaku je přitom vhodné nejen pro osobys již diagnostikovanou hypertenzí, ale i pro ty, kteří chtějí zdravotním problémům předcházet.
Spánek a krevní tlak
Při regulaci krevního tlaku hraje důležitou roli také kvalita spánku. Jeho nedostatek nebo špatná kvalita mohou také zvyšovat krevní tlak a vést k dalším zdravotním komplikacím. Častým problémem ovlivňujících spánek i zdraví srdce je spánková apnoe, kterou trpí zhruba 10 procent populace. „Identifikovat problémy dříve, než způsobí vážnější následky, lze opět pomocí chytrých nositelných zařízení. Hodinky vybavené funkcemi analýzy spánku totiž dokážou sledovat dechovou frekvenci a jednotlivé fáze spánku, což pomáhá včas odhalit možné potíže,“ radí odborník.