Detoxikace je přirozený očistný proces těla, při kterém se z těla vyplavují škodlivé látky. Občas ale dochází ke stavům, kdy samotné tělo na tento proces nestačí. Pokud nejsou detoxikační mechanismy nastaveny správně, je vhodné jim napomoct očistnou kúrou, která pročistí nejen krev, ale i lymfu. Zlepší se tím fungování jater, ledvin, střev i zbytku organismu.
Jak ale správně k detoxikaci přistoupit? Radí Ing. Ivan Macha, CSc. –. zakladatele Aliance výživových poradců ČR.
Když se řekne jarní detox, vybaví si mnoho lidí půst, musí to tak opravdu být?
Detox neboli očista organismu znamená, že se tělo zbavuje škodlivých látek – toxinů. Tento proces v těle probíhá neustále, ale je pravda, že mu můžeme pomoct. Zejména tím, co jíme a pijeme, v jakém prostředí se pohybujeme. Negativní vliv má také stres. Půst může být součástí detoxikačních kúr, ale není nezbytně nutný. Lepším řešením je úprava jídelníčku a zařazení některých účinných látek, které s detoxikací pomáhají.
Proč se k detoxu přistupuje na jaře?
Je to do jisté míry psychologický aspekt, ale roli hraje i to, že na jaře se začíná řada lidí opět hýbat, končí období zimy, kdy se držíme více doma a kdy také více jíme. Často jde i o méně zdravé potraviny a v jídelníčku míváme méně ovoce a zeleniny, protože chybí větší rozmanitost sezonních druhů pěstovaných u nás.
Pokud už se pro půst rozhodneme, jak by měl vypadat, aby byl opravdu zdraví prospěšný?
Půst je jakýkoliv způsob podpory čištění organismu, kdy výrazně omezíme přívod energetických živin ze stravy a nahradíme je větším množstvím nízkoenergetických ovocných a zeleninových šťáv s obsahem vlákniny. V týdnu předcházejícím postnímu období se doporučuje omezit těžká jídla z tepelně upraveného masa, konzumaci pečiva s obsahem lepku, zcela z jídelníčku vyloučit smaženiny, polévky zahuštěné jíškou, uzeniny, většinu polotovarů, konzerv a sladkostí. Snažíme se dodržet požadavek konzumovat ne více než 4-5 gramů soli denně včetně soli přidané do potravin. Po ukončení půstu zůstaneme ještě týden na odlehčené stravě. V týdnech před a po půstu je také třeba výrazně změnit pitný režim, tj. vyloučit alkohol, omezit pití kávy na 1-2 šálky denně a vypít denně nejméně 3 litry čisté nesycené vody, aby očista byla efektivní.
Jak dlouho by půst měl trvat?
Bez lékařského dozoru si můžeme dovolit uvedený očistný program o délce nejvýše 3 dny včetně přípravného a závěrečného týdne.
Jsou nějaké bylinky, nebo produkty, které pomohou očistit tělo?
Nejdůležitějším orgánem pro detoxikační procesy organismu jsou játra, roli samozřejmě hraje i trávicí a vylučovací systém. Dokážeme-li jejich činnost podpořit, pak pomáháme i očistným procesům. Z tohoto pohledu je velmi užitečný například ostropestřec mariánský, který v sobě skrývá ceněné látky v čele se silymarinem – směsí šesti flavonoligandů, které pomáhají činnosti jater. Ostropestřec je jedním z často užívaných pomocníků při detoxikaci a obsahují ho i doplňky stravy. Já mohu doporučit třeba kapsle Vitar EKO Detox nebo šumivé tablety Maxi Vita Očista jater. Z dalších rostlinných pomocníků mohu jmenovat třeba aloe vera, chlorellu nebo zelený ječmen.
Můžeme se do půstu pustit sami, nebo je lepší konzultace s odborníkem?
Krátké půsty trvající 1-3 dny lze absolvovat bez dohledu lékaře, pokud jsme zcela zdraví. Při cukrovce, srdečních potížích a ledvinových poruchách může být však půst zdravotně rizikový a měli bychom se mu vyhnout.