Na lekci tance nebo jógy, ve fitcentru, v zimě na sjezdovce, od jara do podzimu při horské túře nebo vyjížďce na kole – tam všude oceníte speciální oděvy i spodní prádlo, určené pro konkrétní sportovní aktivity.
Víte, jaké oblečení si pořídit, než se vydáte vstříc novým zážitkům a dobrodružství? Nabídka outdoorového oblečení a vybavení v obchodech je v dnešní době víc než rozmanitá, víte však, jak se v ní orientovat a co si sbalit s sebou?
Funkční oblečení je lehké, vzdušné a vhodné jak pro jakýkoli outdoorový (venkovní) sport, tak i pro indoorové aktivity v posilovně či tělocvičně. Prostě všude tam, kde se střídavě potíte nebo potřebujete chránit před chladem.
Do deště, mrazu i vánice
Funkční neboli technické oblečení má za úkol odvádět pot od pokožky, udržovat organismus v optimální provozní teplotě a zajišťovat komfort při náročných sportovních výkonech a nepříznivém počasí. Oceníte ho v parném létě, dešti, mrazu i sněhové vánici, jen musíte vědět, které si vybrat, a hlavně, jak ho správně oblékat.
Při hledání té pravé bundy, kalhot nebo trika se vyplatí kromě materiálu a jeho vlastností sledovat i praktické detaily – podlepené švy, voděodolné zipy se zátěrem, boční odvětrání, regulovatelná kapuce nebo vysoký límec, u spodního prádla ploché švy nebo třeba regulovatelná šířka rukávu v zápěstí a u dolního okraje bundy, což zvyšuje pohodlí při nošení. Pro každou sportovní aktivitu existují různé druhy funkčního oblečení, nikdy nepoužívejte jedno tričko v létě na běhání a v zimě na lyže. Nakupujte vždy podle toho, kde a při jakých sportech oblečení hodláte využívat.
Potřebujete termoprádlo?
Pokud se pravidelně nebo i jen občas rekreačně věnujete jakémukoli sportu, ať už je to běh, inline bruslení, pilates, volejbal, turistika, cyklistika nebo třeba spinning, užijete ho. Spodní prádlo, které je vyrobené ze speciálních vláken, pomáhá odvádět pot a vlhkost od těla, případně do dalších vrstev oblečení. Jeho výhodou je, že rychle schne. Například vlněné vlákno Merino pojme a odpaří vlhkost o hmotnosti 20 až 30 % svého suchého stavu. Umělá vlákna za stejných podmínek absorbují a odpaří vlhkost jen v rozsahu pěti procent. Díky termoizolačním vlastnostem vláken se při zvýšené tělesné námaze cítíte stále příjemně.
V obchodech najdete termoizolační prádlo v různých gramážích a tloušťkách materiálu. Vyrábí se též prádlo s antibakteriální úpravou nebo chladivým efektem. Slabší použijte v létě, kdy chcete, aby odvádělo pot, silné si naopak oblečte v zimě na běžky, abyste byli v teple. Vhodnou kombinací docílíte ještě většího komfortu.
Materiály: umělé i přírodní
Funkční trika, tílka, mikiny, kalhoty, čepice i šátky šijí výrobci ze syntetických nebo přírodních vláken. Z těch syntetických jde například o polypropylen (PP nebo POP), polyester (PES) a polyamid (PAD). Pro zajištění elasticity se kombinuje vlákno s lycrou nebo se přidávají ionty stříbra, které má antibakteriální funkci. Výrobci zpravidla přesné složení svého materiálu tají a označují ho svým obchodním či výrobním názvem – Moira, Coolmax, Thermocool, Thermolite nebo Ultralight.
Z přírodních vláken je velkým trendem Merino vlna – ovčí vlna, která vyniká svými termoizolačními vlastnostmi. Vlněné oblečení je příjemné na dotek a přirozeně antibakteriální. Produkce vlny je šetrná k životnímu prostředí a vlněný materiál je po ukončení životnosti obnovitelný.
Zřejmě jedinou nevýhodou funkčního prádla je, že použité „technické“ materiály jsou náchylné k mechanickému poškození, snadno dojde k vytažení nebo porušení vlákna.