Houby rozhodně nejsou jen součástí kuchyně, ale už po staletí si jich ceníme i pro jejich léčivé účinky. V tradiční čínské a japonské medicíně sehrávají funkční houby klíčovou roli při udržování zdraví a jsou zásadní při léčbě různých onemocnění. Jaké druhy hub pomůžou našemu zdraví?
Termín funkční houby označuje takové druhy hub, které mají prokazatelné léčivé účinky – podporují imunitní systém, zlepšují vitalitu a umí bojovat proti stresu i únavě. „Jedná se o velmi specifické druhy hub, které obsahují bioaktivní látky s pozitivním účinkem na lidské zdraví, často se používají v alternativní medicíně, zejména v asijských kulturách. Mezi tyto látky patří například beta-glukany, polysacharidy, antioxidanty, adaptogeny a další sloučeniny, které pomáhají regulovat imunitní reakce, snižují zánět a podporují tělesné i duševní zdraví a pomáhají tělo lépe adaptovat na stresové reakce,“ vysvětluje nutriční terapeutka Mgr. Kristýna Kubíková.
Mezi nejznámější funkční houby patří:
- Reishi (Ganoderma lucidum): často je označována jako „houba nesmrtelnosti“ a má široké spektrum přínosů na lidské zdraví. Podporuje imunitní systém, pomáhá s nespavostí, eliminuje únavu i stresovou zátěž. Zároveň obsahuje látky, které pomáhají regulovat krevní tlak a hladinu cholesterolu.
- Chaga (Inonotus obliquus): přezdívá se jí „král hub“, je velmi bohatá na antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Má silné protizánětlivé účinky a podporuje trávicí systém.
- Lion’s Mane (Hericium erinaceus): Jedná se o na první pohled neobvyklou houbu oceňovanou především pro její neuroprotektivní vlastnosti: podporuje regeneraci nervových buněk, chrání je před poškozením a pomáhá zlepšovat kognitivní funkce i paměť.
- Cordyceps (Cordyceps sinensis): Tato houba je v tradiční medicíně považována za energetickou vzpruhu. Zvyšuje totiž fyzickou výkonnost a odolnost proti únavě. Kromě toho podporuje zdraví plic a zlepšuje okysličení krve, což je velmi důležité pro sportovce a obecně pro lidi s dýchacími obtížemi.
- Shiitake (Lentinula edodes): Tato houba je známá jak v kuchyni, tak v medicíně. Obsahuje látky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporují zdravý imunitní systém.
Pozitivní účinky, které mají funkční houby na lidské zdraví:
- Posílení imunity: Beta-glukany přítomné v mnoha druzích hub podporují přirozenou obranyschopnost těla a stimulují imunitní systém k lepší reakci na patogeny.
- Adaptogenní vlastnosti: Některé z funkčních hub (zejména Reishi a Cordyceps) fungují jako adaptogeny. To znamená, že tělu pomáhají vyrovnávat se stresem a regulují hormonální nerovnováhu.
- Protizánětlivé účinky: jsou bohaté na antioxidanty a další cenné látky snižující zánětlivé procesy v těle. Chronický zánět je spojen s celou řadou onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob a rakoviny.
- Zlepšení kognitivních funkcí: Především houba Lion’s Mane pomáhá chránit i nervové buňky a podporuje růst neuronů. Tím přispívá k lepšímu duševnímu zdraví a k prevenci neurodegenerativních onemocnění.
- Zvýšení energie a výkonnosti: Houba zvaná Cordyceps je známá svými schopnostmi okysličovat krev. Výsledkem je pak vyšší energetická úroveň i lepší fyzická výkonnost.
Jak používat funkční houby
Funkční houby jsou k dispozici ve formě prášku, kapslí, tinktur nebo v sušené podobě, kterou lze přidávat i do jídel a nápojů. Důležité ovšem je zvolit kvalitní produkty z ověřených zdrojů, které jsou čisté – neobsahují pesticidy ani těžké kovy.