Brzy přijde čas sladkých nástrah, tučných min a kalorických bomb – nejrizikovější období roku pro linii: předvánoční večírky, domácí pečení, vaření a smažení a pak týden svátečního hodování…
Útoky na tělesnou hmotnost nás provázejí celým prosincem. Alkohol, a nejen ten tvrdý, ale i „nevinné“ vítací bublinky nebo i suché bílé víno představují kalorie (i když z alkoholických nápojů asi nejmenší množství), a navíc povzbuzují apetit a ruší zábrany.
Nebezpečí číhá i u domácího sporáku a stolu. Která kuchařka neokusí, jak se jí letos povedly vanilkové rohlíčky nebo pracny?
Kdo odmítne pohoštění při adventní návštěvě příbuzných? A deka a kila přibývají, pneumatiky na břiše rostou.
Nebezpečná jablka
Předvánoční a vánoční přírůstky by nás však neměly trápit jen z hlediska estetického. Nadváha, která se u nás týká více než poloviny mužů a žen, představuje totiž také vážný zdravotní problém. Zejména přeskočí-li ručička váhy do pásma obezity, zdravotní komplikace jsou jisté.
Hrozí ale nejen těm, jejichž Body Mass Index (BMI) je vyšší než 30. Pro posouzení vzniku zdravotních komplikací se v poslední době také zdůrazňuje rozložení tělesného tuku. Nebezpečná je především obezita „mužského typu“, tzv. jablko, kdy se „špeky“ hromadí v oblasti hrudníku a břicha.
Ženský typ obezity – hruška (tuk na hýždích a stehnech) – je sice stejně zatěžující například pro klouby, ale méně ohrožuje cévy. Nejjednodušším ukazatelem je obvod pasu: zvýšené riziko představuje pro muže pas širší než 94 cm, pro ženy nad 80 cm.
Hříchy a pokání
Abychom po svátcích neplakali nebo, podle nátury, nelamentovali poté, co se odvážíme vstoupit na váhu, není nutné se všech kulinárních radovánek a rozkoší vzdát. Jen je třeba „hřešení“ nepropadnout, neztratit nad sebou kontrolu. Důležité je, v jakém množství a jak často „zakázaná“ jídla a nápoje konzumujeme. A pokud svou obvyklou míru, ať už se týká sladkostí, alkoholu nebo tučných uzenin překročíme (a že se to stane, je téměř jisté), naordinujme si „pokání“.
Může být v podobě zeleninového a ovocného dne nebo i půstu. Krátký půst – a nejen ten na Štědrý den, který se tradičně drží, abychom viděli zlaté prasátko, nebo spíš abychom měli v žaludku dost místa na opulentní slavnostní večeři – je v poslední době doporučován lékaři a výživovými experty.
Přerušené krátké půsty
Nejnovější poznatky potěší ty, kterým nevyhovuje ráno snídat. Ukazuje se totiž, že optimální čas a frekvence jídla jsou velmi individuální, každý by měl poslouchat své tělo. Záleží na celkovém příjmu energie.
„Obecně se dá určitě doporučit ranní hydratace, tedy pití asi půllitru vody, nejlépe s citronem, a konzumace ovoce, které vás hned nastartuje a dobře udělá i vašemu zažívání,“ doporučuje výživový odborník ing. Lukáš Vrána, poradce Cambridge Weight Plan. „Ranní půst prospěje nejen zažívání. Metoda přerušeného nebo také tzv. krátkého půstu alespoň 2x týdně dává tělu prostor k vyčištění. Bylo vědecky dokázáno, že k ,samočištění‘ buněk začne docházet po 15 až 17 hodinách bez jídla. Přerušovaný půst prokazatelně zvyšuje sekreci lidského růstového hormonu, zmírňuje chronické záněty, inzulinovou rezistenci, normalizuje krevní tlak a zvyšuje podíl čisté hmoty těla bez tukových tkání. Dokáže dokonce zlepšit fungování mozku, a to díky zvýšené produkci BDNF, bílkoviny, která chrání mozkové buňky před změnami spojenými s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.“
Zatímco velký půst je náročný a vyžaduje velkou dávku vůle, krátký půst zvládne každý. Dejte si lehčí zdravou večeři do 19 hodin, ráno a dopoledne hodně pijte a s lehkým hladem se můžete těšit na dobrý oběd. Vaše střeva a buňky, plné odpadu, který nestíhají „uklízet“, vám poděkují.
Chodit, cvičit, tančit – zkrátka hýbat se
Hlídat ale jen příjem energie pro to, abychom nepřibrali, nestačí. Zaměřit se musíme také na „druhou misku vah“ energetické bilance, na výdej energie. Byť pobíháním po nákupních galeriích při nakupování dárků nějaké kalorie vydáme a energii spotřebuje i předvánoční úklid, měli bychom si aspoň třikrát týdně a nejlépe denně vyhradit 30 až 40 minut na pohyb.
Nemusíme jen trápit tělo ve fitku, stačí dostatečně dlouhá svižná chůze. Mezi oblíbené zimní sportovní aktivity patří také lyžování. Pokud zima nadělí dostatek sněhu nejen na horách, je ideální vyrazit do nejbližší přírody na běžkách. Pro udržení či získáním štíhlé linie je chůze nebo běh na běžkách z hlediska aerobního pohybu vhodnější než sjezdové lyžování. Navíc posilujeme nejen činnost srdce, ale také velké svalové skupiny – nohy, hýždě, záda, paže a hrudník.