Jak svůj zrak v létě chránit a co si vzít na cesty, aby vám nic nezkazilo zasloužený relax? K plavkám a opalovacímu krému si na dovolenou nezapomeňte přibalit sluneční brýle nebo kontaktní čočky. Řídit se můžete těmito radami.
Mořská voda oči vysušuje
Plavání v moři patří k nejoblíbenějším letním aktivitám. Mějte však na paměti následující: „Problémy se zrakem při koupání v moři způsobuje především sůl. I když je povrch oka přirozeně pokryt slaným slzným filmem, koncentrace soli v mořské vodě je třikrát až čtyřikrát vyšší. Tato vysoká salinita oči dehydruje a způsobuje pálení,“ vysvětluje Lenka Petruchová, optometristka z optik Alensa, prodejce dioptrických, slunečních brýlí a kontaktních čoček.
Řešením jsou hydratační oční kapky, které by ve vaší cestovní výbavě rozhodně neměly chybět. Poskytnou očím potřebnou úlevu po celém dni stráveném na slunci a ve vodě.
V bazénu škodí chlór
Po zábavě v bazénu mívá mnoho lidí pocit pálení očí, jde o běžnou reakci. Na vině je obvykle chlór, který se používá k dezinfekci vody. Účinně ničí bakterie, ale očím příliš nesvědčí. Narušuje slzný film na rohovce, což vede k podráždění. V některých případech může dojít i k jejímu mírnému poškození, které způsobuje dočasné rozmazané vidění. Pomoct opět můžou oční kapky, které oči zklidní a zvlhčí. Pokud nejste fanoušky kapek, dobrou alternativou jsou plavecké brýle.
Suchý vzduch v letadle
Suchý vzduch v kabině a změny tlaku očím obecně neprospívají. Navíc pokud nosíte kontaktní čočky, může být jejich vliv ještě výraznější. Usnete-li během letu s čočkami v očích, může dojít k lehkému otoku rohovky, což se projevuje řezáním nebo rozmazaným viděním. Pokud čočky během letu nutně potřebujete, vyhněte se spánku a mějte po ruce zvlhčující kapky. Nejideálnějším řešením na cestu jsou ale klasické brýle.
Odlesky vodní hladiny poškozují zrak
Ať už se chystáte k moři, jezeru nebo na koupaliště, polarizační brýle by měly být součástí vaší výbavy. Speciální filtr blokuje nepříjemné odrazy slunečních paprsků od vodní hladiny a chrání oči před oslněním. Bez brýlí často mhouříme oči, zhoršuje se kontrast a může se objevit i bolest očí. Polarizační čočky filtrují horizontální záření, čímž zlepšují kvalitu vidění a zrakovou pohodu. Barvy působí sytěji, obraz je kontrastnější a rušivé odlesky jsou minimalizovány. Polarizační čočky jsou dostupné nejen u slunečních, ale i dioptrických brýlí. Pokud nosíte kontaktní čočky, ujistěte se, že mají UV filtr. Bez něj nejsou na přímé slunce vhodné.