Hormonální horská dráha ženského těla umí být často velmi matoucí a nechtěně způsobit mnoho potíží. Se špetkou snahy můžete ale svým hormonům lépe porozumět, navrátit je k přirozenějšímu rytmu a cítit se nejen odpočatěji a spokojeněji, ale také celkově zdravěji: s pravidelnějšími a plodnými cykly, krásnou pletí a vlasy, fungujícím trávením a výživným spánkem.
Hormonální rovnováha je velmi obšírný a individuální pojem. Jedná se totiž o důmyslnou souhru mnoha molekulárních kaskád komunikujících v těle i na větší vzdálenosti a neustále reagujících na danou situaci ve vnitřním i vnějším prostředí člověka.
Hormonální nerovnováha ženy vychází velmi často ze situace, kdy tělo z určitých důvodů netvoří dostatek progesteronu. Progesteron je ženský ochránce pohody, klidu, bezpečí a opakujících se relaxačních aktivit. Pokud nám chybí, na řadu můžou přijít potíže, jakou je bolestivý PMS, citlivá prsa, silná, bolestivá, nepravidelná či chybějící menstruace, nadýmání, neplodnost, úzkosti, opakující se bolesti hlavy, nekvalitní spánek, ale i podrážděnost a v neposlední řadě vyšší riziko potratů.
Co za převahou estrogenu a chybějícím progesteronem stojí? Velmi často stres. Stresové reakce a připravenost k akci totiž spouštějí v těle dráhy, které si hormonální prekurzory přetvoří ve stresový hormon kortizol a na progesteron se už nedostane. V tu chvíli to pro tělo totiž není žádoucí. Stres znamená nevhodné období pro početí a žena tak může krátkodobě, ale i dlouhodobě přijít o své reprodukční hormonální pochody i chování. Je to zkrátka to první, co při velké zátěži tělo vypíná a čeká na vhodnější dobu.
Další faktory ovlivňující hormonální koloběh, menstruační cyklus a ovulaci, tedy produkci progesteronu, můžou být například nedostatek melatoninu, alkohol a kofein, nevhodný stravovací režim, příliš intenzivní pohybová zátěž, nepravidelnost režimu a přehlcenost mysli.
Příčina a spouštěče nerovnováhy může způsobovat chronický stres a nedostatek odpočinku, nekvalitní a nepravidelný spánek, ale i nevhodný stravovací režim, náhodné střídání potravinových doplňků pro podporu plodnosti, a překvapivě i příliš intenzivní pohybové aktivity (např. kardio 5-7x týdně).
Jak tedy podpořit své celkové hormonální zdraví? Většina tipů na podporu hormonální rovnováhy jsou techniky, které většinou znáte a pomůžou vám nejen k vybalancování cyklu, ale i s celkovým zdravím a regenerací. Ještě krásnější je ale fakt, že ať už si řešíte nespecifické symptomy hormonální nerovnováhy, PCOS, hypofunkci štítné žlázy, syndrom vyhoření či abnormální únavu a přehlcení, strategie níže uvedené tělo vždy vyživí, bezpečně ukotví, dopřejí mu více odpočinku a postaví vás do větší síly.
Vždy je však důležité konzultovat anamnézu s praktickým lékařem a probrat cestu k uzdravení či možnosti suplementace i s ním.
Cesta ke spokojeným fyziologickým procesům ženského těla nemusí být tak složitá, jak se zdá, a vybrat si můžete z následujících strategií:
- Zaměřte se na svoji stresovou kapacitu. Postarejte se o rovnováhu mezi výkonem a odpočinkem. Tímto počinem totiž dopřejete svému tělu efektivnější regeneraci, zvýšíte tak svoji odolnost vůči stresu.
- Balancujte hladinu krevního cukru.
- Dostatečně jezte – celistvé potraviny s vyváženým poměrem makronutrientů.
- Vystavujte se ráno slunečním paprskům.
- Vyhýbejte se co nejvíc alkoholu a zkuste na nějakou dobu vyřadit i kofein.
- Nastavte si správnou obtížnost pohybových aktivit a nepřehánějte to s jejich týdenním množstvím. Skvěle může posloužit třeba hormonální jóga.
- Vyzkoušejte pravidelnou meditaci nebo malujte, tvořte a čtěte oddechovou literaturu.
- Respektujte svoje hranice, potřeby, svoji individualitu a cykličnost svého těla i celého života. Dovolte si přijímat i pouštět, protože nekonečná expanze není možná.
- Ze suplementace můžete vyzkoušet například ašvagandu,která dodává energii, podporuje výdrž a zvládání dočasného stresu.