Zima je plná nástrah: Venku je chladno, brzy se stmívá, takže trávíme víc času doma, máme výrazně méně pohybu, tělo při snaze se zahřát volá po výživnější stravě a kondice mizí v nenávratnu. Jak znovu nastartovat svoje fitness návyky, i když se vám ani trochu nechce?
1) Přestaňte hledat motivaci
Než začnete složitě hledat motivaci a způsob, jak se ke každému tréninku přemluvit, uvědomte si, že právě motivace se přeceňuje a často funguje spíše naopak. Tím, že pořád hledáte důvody, proč se hýbat, si vlastně pěstujete návyk, bohužel špatný. Vaše hlava už ví, že sport je něco, co se jí nechce, a že před tím, než vyběhnete, musí bojovat sama se sebou. S motivací je to navíc jako na houpačce. Jednou je velmi silná a pod jejím vlivem jste ochotní udělat cokoli, jenže potom slábne a jednou se vytratí úplně.
2) Prostě jděte a udělejte to
Zeptejte se kohokoli, kdo pravidelně sportuje a má tu nejlepší fyzičku, nebo si poslechněte, co říkají profesionální sportovci. Zřejmě všichni se shodnou, že jsou dny, kdy to jde samo, a naopak dny, kdy se jim tolik nechce a musí se trochu nutit. Jenže stejně nakonec jdou a udělají to. Je to jako čištění zubů. Nijak zvlášť o tom nepřemýšlejí, prostě to udělají.
3) Jednou týdně nestačí
Chodit na kruhový trénink, na tenis, na jógu nebo třeba běhat jen jednou týdně je velmi málo. Jednak to na vaše tělo nebude mít vůbec žádný vliv, a jednak k tomu, abyste si na pohyb zvykli a stal se pro vás přirozenou součástí života, je potřeba jeho častější opakování. Profesionální trenéři doporučují pravidelnou aktivitu alespoň třikrát týdně, ale zároveň byste ji měli doplnit i dalším typem pohybu, jako je chůze, jízda na kole a podobně. Zkrátka čím více se hýbete, tím méně tělo protestuje. Spíš naopak – jakákoli absence pohybu mu pak začne spíš chybět. Přitom úplně každý pohyb, každé vyběhnuté schody či každá malá procházka se počítají a udržují tělo v pohybu.
4) Musí vás to bavit
Přemýšlejte o cvičení stejně jako o jídle. Jíte každý den, a tak nechcete konzumovat pořád dokola to samé. I kdyby šlo o vaše nejoblíbenější jídlo, brzy by se vám znechutilo. Přesně tak rozmanité by mělo být i cvičení. Při posilování měňte sestavy a cviky, oblíbený sport prokládejte jiným, dávejte si různé cíle, některý sport provozujte sami, další dělejte s přáteli a zařaďte ještě pravidelné procházky. Čím pestřejší pohyb bude, tím víc vás bude bavit. A naopak: nikdy se nenuťte do něčeho, co vás tolik nebaví, jen proto, že to dělají všechny vaše kamarádky. Pokud jste jediná, koho baví box a plavání, nenuťte se do jógy a naopak.
5) Pořiďte si nové vybavení
Co si budeme povídat, v novém hezkém oblečení jde najednou všechno snadněji. Stejně jako se do práce těšíte o něco víc, když si můžete na cestu obout nové boty, funguje to tak i se sportem. Pokud si pořídíte nové sportovní náčiní a módní funkční oblečení, hned se z gauče zvednete ochotněji. Radost vám udělá sportovní podprsenka s různě velkou výztuhou a podporou v mnoha různých stylech a barvách. Dobře poslouží i různé typy legín, topů, šortek nebo třeba ponožek.