Začínáte cvičit jógu a chcete si pořídit optimální položku? Může se vám hodit pár tipů od Jakuba Šambergera – lektora jógy a spolumajitele Energy Studií.
Jógamatek je hodně druhů. Co mě má při výběru hlavně zajímat?
Já bych se na to podíval zcela prakticky. Pokud budu podložku nosit celý den, budu hledat lehkou a skladnou. Budu-li ji budu mít doma v obýváku, váha mě trápit nebude, budu třeba víc řešit, aby mi ladila s interiérem. Někdo bude mít jako prioritu ekologii a bude trvat na podložce z přírodního kaučuku a je mu jedno v jaké barvě. Takže je potřeba si ujasnit, jak často ji budu používat, kam ji budu nosit a z čeho je vyrobená, aby mi vydržela co nejdéle. Obecně se dá říct, že pěnové podložky jsou velice pohodlné a příjemné, ale náchylné k poškození např. nehty. Podložky z ekologicky šetrného PVC mají velmi pevnou strukturu a vydrží téměř všechno, ale budou těžší. V současnosti je asi největším trendem podložka s barevným potiskem a takové mají většinou kaučukový základ a vrchní vrstvu z mikrovlákna, které lze velmi dobře potisknout a barva na něm nevybledne.
Jak si vybrat podle typu cvičení?
Na lekci jógy pro zdravá záda, si beru pěnovou podložku, která je silnější a pohodlnější. Když jdu na dynamickou powerjógu, volím pevnější strukturu, do které se tolik neboří chodidla a mám lepší oporu. Kdybych měl dát svůj tip, tak na klidnější lekci si beru svoji pozitivní žlutou podložku Lole I Glow vyrobenou z TPE tedy pěny a když jdu na dynamickou lekci, tak si beru nejraději podložku Prolite od Manduky.
Je dobré mít jednu podložku nebo více?
Asi záleží na tom, jak často člověk cvičí. Pro mě je jóga v podstatě zaměstnání a podložek mám asi šest, nejsem tedy skromný jogín. Mám je doma, na chalupě, v kanceláři a samozřejmě v autě. Ale běžnému cvičenci bude určitě stačit jedna. Hodně klientek má ale jednu podložku doma a druhou skladnější si nosí v kabelce, když jde na jógu do studia.
Cestovní jógamatky vypadají velmi prakticky. Hodí se i na běžné cvičení?
Cestovní podložky jsou vynikající v tom, že jsou velice dobře skladné, nejsou těžké a nezaberou mnoho místa. Určitě se hodí i na běžné cvičení. Jedinou nevýhodou se může ukázat tloušťka, která je většinou 1,5 mm. Koho bolí klouby, jásat nebude, ale většina studií vám vypomůže dekou, v hotelu bývají koberce.
Jak se o jógamatku starat, aby mi vydržela co nejdéle?
Stačí jednoduchá údržba, po cvičení otřít hadříkem navlhčeným ve vlažné vodě nebo použít dezinfekční sprej na podložku a potom ji nechat vyschnout. Nejdůležitější je starat se o svoje chodidla. Když budou čistá chodidla, bude čistá i podložka. Za mě je nejhorší podložku strčit do pračky, protože ždímáním se ničí struktura vláken.