Radujete se z prvních jarních dnů, toužíte žít opět o něco zdravěji? Pokud zvažujete jarní detox, zkuste se nejdřív zamyslet nad tím, jestli je radikální půst či popíjení pouze ovocných a zeleninových šťáv tou správnou volbou pro vaše tělo…
Detoxikace je přirozený proces organismu, při kterém dochází k zneškodnění toxických látek. Ty se do těla dostávají vzduchem, vodou, jídlem nebo přes kůži. Během detoxikace se z organismu dostávají ven i látky, které vznikají procesem přeměny jednotlivých živin (tzv. metabolity) a také xenobiotika (látky tělu cizí, jako jsou například léčiva). O detoxikaci organismu se v lidském těle starají především játra, střeva, ledviny, plíce, ale i kůže.
„Tyto orgány představují dokonale soběstačný systém, který tělo zbavuje veškerých cizorodých látek. Pokud jsou zdravé, zpracovávají vše, co do těla vpravíme a detoxikují se přirozeně sami,“ vysvětluje nutriční terapeutka Kristýna Kubíková, která spolupracuje s českou značkou Blendea vyrábějící doplňky stravy a přírodní kosmetiku.
Podle odbornice proto není vhodný žádný jednorázový ani příliš radikální detox, který bude pro tělo představovat nesmírný šok. „Mnohem důležitější je celkově zdravý životní styl, jelikož alkohol, cigarety, nezdravé tučné jídlo a polotovary mohou zmíněné orgány v těle poškozovat a narušovat tak jejich soběstačnost a detoxikační funkci.“
Jak poznáte, že vaše detoxikační orgány nepracují správně?
- Zhorší se vám kvalita pleti
- Přiberete na váze
- Nespíte dostatečně kvalitně
- Máte problémy se zažíváním
- Býváte neustále unavení
- Často marodíte, máte slabou imunitu
Pokud na sobě pociťujete některý z těchto symptomů, možná je na čase, abyste dali svému tělu zaslouženou péči a v detoxikaci mu opravdu trochu pomohli. Správně nastavený detoxikační proces by ovšem měl pouze pomáhat detoxikačním orgánům a podpořit funkci zejména jater, střev a ledvin.
„Pokud tělu chcete pomoct s detoxikací, nejprve byste orgánům měli ulevit, aby mohly v klidu pracovat. Nejúčinnějším krokem bývá omezení alkoholu a kouření, změna jídelníčku a zařazení vhodných doplňků stravy,“ vyjmenovává nutriční terapeutka.
Jaké potraviny přispějí ke zdravé funkci detoxikačních orgánů?
- Artyčok je v naší kuchyni velmi neobvyklou potravinou, ale právě pro jeho detoxikační účinky byste ho měli do svého jídelníčku zařadit. Nejsnadnější cestou, jak ho dostat do svého jídelníčku, je užívat ho v kapslích.
- Ostropestřec obsahuje funkční látku silymarin, která obnovuje funkci detoxikačních orgánů a chrání je před volnými radikály. Ostropestřec také pomáhá opravovat jaterní buňky poškozené alkoholem.
- Kurkuma snižuje oxidační stres, který poškozuje játra. Doporučuje se také při chronických onemocnění jater, k jakým patří například cirhóza.
- Zelené superpotraviny (zelený ječmen, mladá pšenice, spirulina a chlorella) podporují nejen trávení a vylučování škodlivých látek, ale mají i celkově příznivý vliv na imunitu.