Až 90 % buněk v našem těle tvoří bakterie. Tato informace vás nemusí děsit, už dávno se totiž ví, že ne všechny našemu zdraví škodí a některé naopak prospívají. Všechny společně tvoří mikrobiom – unikátní kombinaci, která je pro každého člověka jedinečná jako otisk prstu. Složení mikrobiomu se proměňuje v závislosti na věku, hladině hormonů, stravování, užívaných lécích a dalších faktorech.
Aby to nebylo tak jednoduché, mikrobiom se liší nejen u každého konkrétního člověka, ale i na jednotlivých částech lidského těla. Dnes už díky vědě víme, že existuje střevní, kožní, ústní a vaginální mikrobiom. V každém z nich převažují jiné bakterie, ve střevech typicky najdeme bakterie E. Coli, na kůži a v ústech žijí například streptokoky.
Také vagína hostí pestrou sbírku mikrobů, mezi nimiž dominují laktobacily. Tyto bakterie produkují dvě látky – peroxid vodíku a kyselinu mléčnou, které ovlivňují poševní pH. Pakliže je laktobacilů v pochvě dostatek a vše funguje, jak má, je hodnota pH pochvy 3,8 až 4,5, tedy kyselá. Kyselost v pochvě představuje obranný mechanismus před vznikem mykózy, bakteriální vaginózy a dalších vaginálních infekcí.
Zdravý a vyvážený mikrobiom s dostatkem laktobacilů ale není samozřejmost. Bakteriální osídlení totiž mohou narušit přirozené faktory, jako je menstruační cyklus, ale i vnější okolnosti, zejména antibiotická léčba, sprchové gely, voňavý toaletní papír, menstruační pomůcky i sexuální partner, jehož bakterie vstupují při styku do pochvy. Narušení rovnováhy mikrobiomu se ve výsledku nejčastěji projevuje jako svědění, pálení, výtok nebo otok, které jsou obvykle příznakem vaginální mykózy.
Čím podpořit zdraví mikrobiomu? V první řadě myslete na svůj životní styl a vyvarujte se rizikových situací, a to především v letních měsících. „Přispět k vaginální pohodě můžete, když nebudete dlouho zůstávat v mokrých plavkách, protože vlhké prostředí je živnou půdou pro bakterie. Také sprchové gely a mýdla, narušují pH pochvy, proto je vyměňte za vhodnější intimní gely bez vůně, ideálně s obsahem kyseliny mléčné, která pomáhá udržovat správné kyselé pH,“ radí Petra Šlachtová, expertka na intimní péči značky Gynella.Místo koupele v horké vodě, kdy bakterie mohou vniknout do pochvy, je lepší sprcha.
Konzumujte potraviny s probiotiky, jako jsou jogurty s živými kulturami, kefír a kysané zelí. Omezte sacharidy, zejména cukr, které mohou podporovat růst kvasinek a dalších patogenních bakterií. „Už se hodně vžilo, že při užívání antibiotik lékař nebo lékárník rovnou doporučí probiotika, která pomáhají předcházet průjmu nebo jiným obtížím spojených s léčbou. Ale že vaginální a střevní mikrobiom jsou spojité nádoby, že antibiotika třeba na angínu postihnou i pochvu a že je vhodné nasadit vaginální probiotika po léčbě antibiotiky, o tom se ještě moc nemluví,“ konstatuje gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná. Probiotika přibalte i na dovolenou, jelikož změna stravování a prostředí může narušit váš mikrobiom stejně jako návštěva koupališť.
Pozor, u doplňků stravy neplatí heslo: „čím víc, tím líp”. Také pamatujte, že obnovení mikrobiomu vyžaduje čas. Vždy tedy dodržujte doporučení výrobce a nezkracujte doporučenou délku léčebné kúry uvedenou na obalu výrobku.