Káva je oblíbeným životabudičem, který nás díky kofeinu povzbudí a stimuluje tak naše smysly. Pomůže nás „nakopnout“ i při jarní únavě. Abychom to ale s kofeinem nepřehnali, je dobré pohlídat si jeho množství. To se může lišit nejen podle jednotlivých druhů tohoto nápoje, ale i způsobu přípravy.
Jaké je optimální množství kofeinu
„Doporučená denní dávka kofeinu je 200 až 300 mg, což odpovídá 2 až 4 šálkům kávy. Nejvyšší hladinu kofeinu v krvi máme 20 minut až hodinu po jeho konzumaci. Kofein se odbourá z těla za 4 až 10 hodin. Zde záleží nejen na množství jednorázové dávky, ale i na rychlosti jeho vstřebávání,“ vysvětluje pražič a znalec kávy Václav Faltus. Pokud bychom to s množstvím kofeinu přehnali, může dojít k mírnému předávkování, kdy organismus reaguje neklidem, podrážděním, bušením srdce či bolestí hlavy. Navíc je potřeba hlídat si jeho celkové množství, protože je obsažen i v energetických nápojích.
„Obsah kofeinu v kávě se liší mimo jiné podle toho, jak horkou vodu použijeme, jak dlouho kávu extrahujeme či luhujeme a množství, které jí vypijeme,“ vysvětluje baristka Monika Matúšová. „Nejmenší množství kofeinu má espresso nebo moka. Naopak nejvíce kofeinu obsahuje zalévaná káva, která se dlouho louhuje. Někdy můžeme cítit větší stimulaci po vypití espressa, ačkoli má menší obsah kofeinu, protože 30ml šálek vypijete naráz. Zalévanou kávu pijeme déle a kofein se tak do těla dostává postupně a ačkoli jsme tělu dodali větší množství kofeinu, necítíme nakopnutí.