Představte si, že si zapisujete do mobilní aplikace, jak se cítíte a pár dní na to vám zavolá váš lékař, abyste se dostavili na kontrolu, protože vám hrozí zdravotní komplikace, která by mohla skončit hospitalizací. Přesně takovou možnost mají v Česku první pacienti se srdečním selháním, kteří mají srdeční implantát společnosti Biotronik a využívají nově vylepšenou pacientskou aplikaci.
Pacienti můžou prostřednictvím aplikace jednoduše zaznamenat své symptomy, jakmile je pocítí, v identifikační kartě mají stále při ruce všechny důležité informace o svém implantátu, o vývoji své srdeční frekvence v čase. Kromě toho můžou jejím prostřednictvím lékaři pacienta kontaktovat se zprávou, aby jim zavolal zpět.
Data z této aplikace se dostávají do systému HeartInsight,který dokáže v předstihu identifikovat zvýšené riziko selhání srdeční funkce a umí i předpovědět potřebu hospitalizace a to až 42 dní předem. Jedná se o digitální technologii, která na základě sledování řady klinických a technických parametrů a jejich vyhodnocení, vede k časnému rozpoznání potenciálního zhoršení srdečních obtíží. Data se do ní dostávají prostřednictvím osvědčené a spolehlivé platformy Home Monitoring®.
„Výhoda technologie HeartInsight spočívá mimo jiné v tom, že lékařům poskytuje nízkou míru falešných výstrah (66% citlivost výstrahy, předpovídá 2 ze 3 hospitalizací se srdečním selháním), všechna data zobrazuje v jednom přehledném řídícím panelu a včas dokáže upozornit na zhoršující se příznaky srdečního selhání ještě dřív, než nám je pacienti nahlásí,“ vysvětluje prof. MUDr. Miloš Táborský, člen výboru České kardiologické společnosti a přednosta I. interní kliniky LF UP a FN Olomouc a dodává: „Zavedení této technologie do každodenní klinické praxe znamená pro pacienty delší a bezpečnější život v domácím prostředí s důrazem na optimalizaci léčby a pozitivní spolupráci lékaře a pacienta.“