Chybně bývá rakytník považován za ovoce, které je prospěšné pouze v podzimním a zimním období. Dozrává sice od srpna do října, ale přináší takové benefity, které rozhodně nejednomu milovníkovi zdravé stravy a krásné pokožky dokáží zpříjemnit i letní měsíce. Jaký má tedy rakytník vliv na krásu?
Vysoký obsah vitaminu C
Rakytník obsahuje vysoké množství vitaminu C. Odborná literatura udává hodnotu až 1300 mg na sto gramů čerstvé dužiny plodů. To znamená, že se stává velmi cenným pomocníkem pro celou řadu biologických procesů, které se v těle odehrávají. Jedním z nich je také produkce kolagenu. Ta s věkem slábne, velmi citlivě reaguje na úbytek hormonů, zejména estrogenu. Rakytník svým obsahem céčka dokáže probudit aktivitu fibroblastů, které následně produkují kolagen ve větší míře a lepší kvalitě.
Vyšší produkce kolagenu pomáhá zpevnit pokožku. Ta je hladší, má lepší tonus. Uvítají to jistě také lidé po redukční dietě, kdy kůži chvíli trvá, než se novým křivkám přizpůsobí, a rakytník jí k tomu může napomoct. Pokud vás trápí celulitida, i zde se hodí účinky látek, kterými je rakytník bohatě nasycen. Vitamin C totiž dokáže přispět také ke zpevňování struktury vaziv. Ženy mají jinou strukturu podkožních tkání než muži. Snáze ochabuje a nechává víc prostoru pro vznik pomerančové kůže.
Mimo to pravidelná konzumace rakytníku, z nějž dokáže tělo vytěžit více vitaminu C než ze syntetických doplňků, se láskyplně podepíše na pleti. Pomáhá ji zpevnit, zjemnit vrásky a rozzářit. Protože je vitamin C vynikajícím antioxidantem, nebudou mít volné radikály velkou šanci. Rakytník se také velmi dobře doplňuje s kolagenovými kúrami. Aby se kolagen z těchto doplňků stravy dobře zužitkoval, odborníci doporučují přijímat také dostatek vitamínu C.
Karotenoidy pro krásné opálení
Karotenoidy, kam se řadí také vitamin A i beta-karoten, jsou v rakytníku zastoupeny až 3% podílem. Mezi nimi lze poukázat také na nezanedbatelné množství lykopenu. Všechny tyto látky patří mezi silné antioxidanty, které příznivě působí na kůži vystavovanou slunečnímu záření. Karotenoidy jsou proslulé především pro svoji schopnost podporovat bronzové opálení a také ho prodloužit.
Umí pokožku připravit na letní sezonu plnou dovolených, horkých dní u vody, na zahradě a výletech. Konzumace rakytníku samozřejmě nemůže nahradit správné používání krémů s ochranným faktorem, ale jsou-li karotenoidy konzumovány pravidelně, pomáhají kůži vyrovnat se se slunečními paprsky. Aktivita antioxidačních látek přispívá k neutralizaci volných radikálů, které se během slunění tvoří. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že tyto molekuly dokáží neblaze poškozovat buňky, a tak způsobují předčasné stárnutí pokožky nebo kožní onemocnění. Denní konzumace rakytníku tak přispívá ke krásnému dlouhotrvajícímu opálení i efektivnější regeneraci kůže.
Éčko jako ochranář mastných kyselin
Vynikajícím antioxidantem je také vitamin E, který lze nalézt ve složení mnoha kosmetických produktů. Není to náhoda. V tucích rozpustné éčko dokáže chránit před oxidací především mastné kyseliny, včetně polynenasycených mastných kyselin, kam se řadí omega 3. Jsou důležité zejména pro správnou funkci imunitního systému, pomáhají ale rovněž během alergických reakcí a zánětů. Bez povšimnutí by tato souvislost neměla zůstat s ohledem na stále častější výskyt sluneční dermatitidy v populaci.
Šťáva, sirup, marmeláda
I když není sezona těchto oranžových plodů zrovna v plném proudu, nabízí se hned několik způsobů, jak si sílu rakytníku dopřát. Rodinná farma LUKA vyrábí vysoce kvalitní 100% rakytníkovou šťávu, která si zachovává všechny biologicky cenné látky včetně vitaminu C. Pokud ale víc toužíte po mlsání, které tělu dodá vysoké množství karotenoidů a vitaminu E, můžete si život osladit rakytníkovým sirupem či marmeládou.