Při aromaterapii, tedy „léčbě vůněmi“, se využívají aromatické rostliny. Sbírají se pro výrobu éterických neboli esenciálních olejů, které působí na všechny smysly člověka. Jejich inhalací se harmonizují naše orgány na psychické úrovni. Dokážou působit na naši mysl až do takové míry, že ovlivní emoce a uvolní napětí.
Aromaterapeutických účinků se využívalo v lékařství až do 19. století, pak následovala tendence k výrobě a užívání chemických léků a aromaterapie ustupovala, ale v současné době slaví velký návrat. Na rozdíl od běžných léků, vhodně používané éterické oleje působí šetrně a udržují náš citlivý imunitní systém v rovnováze.
Éterický olej se získává ze sekrečních buněk siličnatých rostlin. Nejvíce těchto olejů mívají rostliny v listech, plodech nebo kořenech. Jeden litr meduňkového esenciálního oleje se průměrně získává ze sedmi tun meduňky, který se zpravidla prodává po 10 ml. A co je na takové kapce oleje tak výjimečného, že jsme pro její získání ochotni spotřebovat tolik energie? Éterické oleje obsahují velké množství antioxidantů a dalších aktivních látek, které blahodárně působí na naše tělo. Jejich aromaterapeutické využití je široké a každý esenciální olej má jiné účinky. Používají se ke stimulaci či uklidnění nervového systému, můžou pomoct v boji proti infekcím, podporují hojení a zlepšují trávení. Pravidelné používání éterických olejů postupně snižuje náchylnost k běžným onemocněním a posiluje přirozenou imunitu, zbavují stresu a zklidňují tělo i mysl před spaním. Kromě toho vybrané oleje ulevují také od chronických kožních potíží. Při kontaktu se vzduchem se vypařují, tím pročišťují okolní prostředí a likvidují v něm choroboplodné zárodky. Většina z nich má silné antiseptické, antibakteriální a protiplísňové účinky.