Léto přináší spoustu radosti. Koupání v moři a bazénu, opalování, outdoorové sporty, cestování… Jistě se také těšíte na dny odpočinku a zábavy. Nezapomínejte ale, že při všech těchto aktivitách je důležité chránit zrak, aby nedošlo k podráždění očí, zánětům a dalším nepříjemnostem. S trochou péče a prevence se těmto nástrahám snadno vyhnete a užijete si letní radovánky bez obav.
Na co dávat pozor při koupání?
Plavání i vodní hrátky jsou oblíbenou letní aktivitou. Myslete však na to, že chlór, slaná voda nebo i voda v přírodních koupalištích může oči podráždit, eventuálně způsobit zánět. Jak potížím předejít a jak řešit případný problém? Chlorovaná voda může podráždit oči a způsobit pocit pálení nebo zarudnutí. Někdo je citlivější více, jiný méně, závisí také na množství chloru ve vodě. Pokud se s tímto problémem potýkáte, chraňte své oči v bazénu plaveckými brýlemi anebo vyhledávejte alternativy, jako jsou biotopy či přírodní koupací jezírka, kde se čistí voda přírodními způsoby, nikoliv chemicky.
V přírodě pozor na sinice
„Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Ten se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí,“ upozorňuje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha. Jako první pomoc propláchněte oči borovou vodou nebo dezinfekčními kapkami a kdyby potíže přetrvávaly, obraťte se na lékaře.
Kontaktní čočky do vody nepatří
Dioptrická vada může být pro milovníky vodních sportů komplikací. Brýle překážejí nejen přímo při plavání, ale také během plavby na padleboardu, surfu nebo třeba kajaku. Někteří lidé proto řeší problém kontaktními čočkami, ani to však není ideální, protože se můžou z oka vyplavit. To ale není jediný problém. „Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí!“ varuje lékařka.
Kvalitní UV filtr je základ
Jakmile vysvitne sluníčko, je nutné si chránit oči slunečními brýlemi proti škodlivým UV paprskům. „Dlouhodobé vystavení UV záření může poškodit oční víčka, rohovku nebo oční čočku a má za následek vznik takových onemocnění, jako jsou katarakta, poškození sítnice, změny rohovky nebo rakovina kůže očního víčka. Lidé si mnohdy neuvědomují, že slunce škodí zejména ve vysokohorských podmínkách i za mraky a že se nevyplatí brýle odkládat ani dopoledne nebo v podvečer,“ popisuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Vždy se ovšem ujistěte, že filtr ve vašich slunečních brýlích je opravdu kvalitní. „Sluneční brýle, které koupíte v optice, mají zaručeně 100% ochranu před UV zářením, ale u nákupu na stánku nebo v drogerii kvalitu filtru nemáte zaručenou. Kdo by chtěl u svých starších slunečních brýlí zjistit, kolik škodlivého záření jejich skly prochází, má možnost si kvalitu filtru nechat v optice změřit na speciálním přístroji,“ radí optička Pavla Bendová z Optovize Praha.
Venkovní sporty: Bez ochranných brýlí ani krok!
K létu patří pohyb! Milovníci běhu, jízdy na kole, in-linech, skateboardu a dalších outdoorových sportů s chutí využívají hezkého počasí, aby se mohli věnovat svému koníčku. Při sportování venku je ale nezbytností ochrana očí, protože se snadno může stát, že vám do nich vletí kamínek, list, jehličí, hmyz nebo jiné nečistoty. Proto si pořiďte kvalitní ochranné brýle, které perfektně padnou na váš obličej. „Obruba brýlí by měla těsně přiléhat k obličeji, aby zabránila silnému proudění vzduchu a následnému vysušování očí,“ radí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha, a dodává, že pokud vám spadne něco do oka, netřete ho ani do něj nesahejte špinavýma rukama. Tělísko byste měli odstranit sterilním smotkem vlhké vaty nebo okrajem kapesníku, který před tím navlhčíte v čisté vodě. Nikdy ovšem ne tvrdým nebo nesterilním předmětem. Na závěr oko vykapejte borovou vodou nebo očními kapkami. „Pokud zjistíte, že je těleso v oku hluboko zaseknuté, nikdy se nesnažte odstranit jej násilím. Raději oko překryjte sterilním obvazem a vyhledejte pomoc lékaře,“ doporučuje paní primářka.
Pozor na vysychání očí!
Díky klimatizaci nebo větrákům lze v interiéru i během parných dnů vytvořit příjemný chládek. Ovšem pozor na syndrom suchého oka! Dlouhodobá expozice suchému vzduchu může vést k nepříjemným pocitům, jako je pálení nebo podráždění očí. „Mnozí vidí jako bezpečnější variantu větráky, které pouze rozhánějí vzduch. Snížením pocitu horka pomocí větráků ovšem neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak proud teplého vzduchu často vede k ještě výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží,“ upozorňuje MUDr. Valešová. Nenechávejte si proto foukat vzduch přímo do tváře a pokud používáte klimatizaci, dbejte na to, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nepřesahoval 5 °C. Nepřehánějte to ani s klimatizací v autě. V případě podrážděných suchých očí použijte umělé slzy.