Enoturistika, jak tvrdí experti na cestovní ruch, je na vzestupu. Výlety do vinných sklepů a na vinice přinášejí stresovaným lidem z měst zpomalení, klid a relaxaci. Podle evropských statistik se za vínem cestuje nejčastěji do Francie, Španělska nebo Itálie. Vinice v údolí Kamptal v Dolním Rakousku, kousek od našich hranic, nepatří k těm nejmódnějším a nejfrekventovanějším. Také proto se tam cítíte tak příjemně a máte dojem, že slyšíte, jak se vám dobíjejí baterky.
Rakouské vinařství má tisíciletou tradici, ale donedávna byla tahle alpská země známá spíš díky svým famózním muzikantům a lyžařským šampionům. Zdejší Veltlíny získaly světovou proslulost z historického hlediska teprve nedávno. „Víno je zmíněno i v bibli, provází lidstvo od počátku věků, dokazují to i tady u nás nalezená zkamenělá hroznová zrníčka stará 3000 let,“ říká Oliver Wolf, náš průvodce po turistické atrakci Svět vína Loisium v malebném vinařském městečku Langenlois ve vinařské oblasti Kamptal v Dolním Rakousku. Starodávné sklepní labyrinty pod vinicemi tvoří spolu s moderní nadzemní částí originální vinařské muzeum působící na všechny smysly. Cesta za vínem začíná v prosvětlené hale a po pár metrech chůze vinicemi kolem prosklené střechy klenoucí se nad sklepy přicházíme k magické bráně pomalované symboly připomínajícími egyptské hieroglyfy. Jinak je ale stříbrný kubus stavby příkladem zcela současného designu. Mírně se naklání k vinicím, které celý objekt obklopují, a k městečku, jako by tak její tvůrce, newyorský architekt Steven Holl, chtěl vzdát místním lidem úctu. I tak ale před dvaceti lety vzbudilo otevření Loisia pěkný poprask.
Ráj s hrozny
Ve slově Loisium slyšíme jako základ Elysium – starořecký mytologický ráj, který se jako by cestou časem přesunul do Langenlois. Přesně to měli na mysli „otcové zakladatelé“ – daňový poradce Gerhard Nidetzsky a jeho žena, původem Finka Tuula, kteří kouzlu zdejší krajiny propadli. Koupili si tu v „devadesátkách“ barokní vinařskou usedlost a pod ní objevili nekonečný, 900 let starý sklepní labyrint a v něm dokonale dochovaná, zazděná vína ukrytá sem za války, to nejstarší z roku 1938. „S tím musíme něco udělat,“ řekli si Gerhard s Tuulou a spolu s dalšími dvěma místními rodinami, s jejichž sklepy sousedili, vymysleli projekt Loisium. Jeho ztvárnění svěřili architektovi Stevenu Hollovi. Genius loci ho oslovil a podařilo se mu pozoruhodně skloubit futuristickou stavbu s původním statkem Winzerhaus. I ti nejskeptičtější z řad místních nakonec museli ocenit, že Loisium dostalo malé, byť velmi půvabné městečko do „velkého světa“ architektury a designu.
Zážitek pro všechny smysly
Cesta za historií vína a vinařství trvá asi hodinku. Oživují ji zvukové i světelné efekty (v místnosti připomínající obrovský sud různě nasvícené trysky a jejich hukot znázorňují proces kvašení), ale i zajímavé historky. Víte třeba, že autor Fausta, Johan Wolfgang Goethe, řekl: „Bez vína a žen by nás ďábel odnesl všechny“? K citátu vyvedenému na sprašové stěně starého sklepa má průvodce Oliver ještě doplněk. Goetha se prý zeptali – a kdybyste si měl vybrat jen jedno, co byste zvolil? Velký básník a milovník vína i žen údajně odpověděl na dnešní poměry až „trestuhodně vtipně“: „Záleží na ročníku!“
Putovaní za poznáním původního i moderního způsobu výroby vína, za pochopením zákonitostí vzniku ušlechtilého nápoje končí v impozantní bazilice, jakémsi chrámu vína. Odkudsi zní hudba, svítí stovky elektrických svící… Člověk pod vysokou klenbou, za níž možná sídlí nějaké mystické božstvo, pokorně sklání hlavu.
Poklonit se vínu je ale nejlépe jeho vychutnáním! Ve světlém návštěvním centru na nás čeká praktická část prohlídky Loisium – ochutnávka zdejších sektů, vyráběných zásadně šampaňskou metodou (bublinky tvoří třetinu produkce), a hlavně zdejší absolutní jedničky, nejtypičtější odrůdy pro celý region, Veltlínského zeleného.
Synonymum pro dovolenou s vínem
Svět vína Loisium byl jedním z prvních projektů v Evropě, který do tradičních, staletí se kultivujících vinařských oblastí, přinesl moderní, smělou a často dlouhé roky odsuzovanou architekturu. Ta k návštěvě začala přitahovat i aktivnější a vše nové vyhledávající klientelu, jinou než tu, kterou lákají francouzské zámky a jejich vinice. Turistů v Langenlois rychle přibývalo, a přestože Vídeň je vzdálená sotva 60 kilometrů, potřebovali někde složit hlavu. Trio vlastníků Světa vína se proto rozhodlo pro další projekt. V roce 2005 byl otevřen Loisium Wine & Spa Hotel, jehož autorem je od exteriéru až po design svítidel a potahů Steven Holl. Jednotícím prvkem jsou víno a vinohrady. K objektu hotelu, v jehož středu je atrium s fontánami ve tvaru lahví a dvacetimetrový celoročně vyhřívaný bazén, přibyla v roce 2017 další stavba Stevena Holla – Pinot House. Vedle 27 pokojů, označených nejen čísly, ale také symboly podobným těm z brány Světa vína, jsou tu také seminární a konferenční prostory. „První hosté, kteří sem před dvaceti lety přijeli, se za vínem, vinicemi a odpočinkem často mnohokrát vrátili a stále vracejí. Krajina vína a víno samo přináší ovšem nejen relaxaci, ale i inspiraci. Team buildingy, konference a meetingy jsou dnes důležitou součástí naší nabídky. Hodně pracovních skupin přijíždí pravidelně i z České republiky,“ říká Leo Cyrzyk, ředitel Loisium Wine & Spa Hotel. Svět se sice šíleně rychle mění, ale tisíce let stará vinná réva a její plody tu stále jsou a stále přináší lidem potěšení. A to nejen jako nápoj.
Kosmetika s Chardonnay
Víno hraje významnou roli i v prostorném wellness s okolními vinicemi propojeném obrovskými okny i venkovní plochou s lehátky. Stačí tu třeba po sauně jen natáhnut ruku a utrhnout si osvěžující hrozen. V jiné podobě se s ním můžete setkat i uvnitř. Kosmetická ošetření v Loisium Spa se totiž provádějí s francouzskou kosmetikou Vinésime, jejíž hlavní složkou jsou hrozny. Jejich antioxidační účinek je vědecky prokázaný, využívá se ale i olej vylisovaný z hroznových zrníček a sama zrnka poslouží jako peeling. „Je fascinující, kolik účinných látek obsahují hrozny. V evropské tradiční medicíně byly vždy využívány a my se dnes k přírodě pokorně vracíme,“ vysvětluje Robert Schaub, vedoucí Spa v Loisium Langenlois.
Víno na vlastní kůži
Víno si ovšem můžete užít nejen na lehátku ve wellness hotelu Loisium. V hotelové půjčovně jsme si na radu našeho cyklo-kouče Michaela půjčili elektrokola. Z Langenlois je možné naplánovat spoustu krásných výletů po vinařské oblasti Waldviertel, třeba do slavného Wachau, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, ale kopečky, a někdy i docela ostré, vás neminou. My jsme vyrazili na ten nejslavnější viničný kopec v Kamptalu i v celém Rakousku, Heiligenstein. Zdejší vinice (na úpatí je na nich Veltlín zelený, o pár metrů výš, kde se sprašová půda mění v pískovec a přibývá kamenů, se daří Ryzlinku rýnskému) byly poprvé zmíněny už v roce 1280. Když s velkou pomocí baterie vyšlapeme na vrcholek Svaté skály, u kamenné rozhledny si rádi posedíme. Je sice zavřená, ale i tak je odtud pěkný pohled na moře vinic táhnoucích se až ke kopcům na obzoru a nejspíš ještě dál.
Poznávací stezka Wineweg Langenlois vedoucí nejznámějšími tamními vinicemi je ovšem určena spíš pěšákům, ideálně vybaveným nordic walking hůlkami. V turistickém informačním centru ve starobylém Ursin Haus pár kroků od vyšlechtěného centra Langenlois, náměstí Korn Platz, vás totiž vedle přehledné mapky a mnoha dalších informací vybaví i zátěží. Piknikový batoh pro dva s velmi lahodným obsahem, jako je šunka, sýr, špek, okurčičky, kváskový chléb, láhev vína samozřejmě nechybí, se docela pronese. Piknik na vinicích (na některých místech dokonce s hamaky) je ovšem idylický zážitek.
Pokud si k jídlu raději sednete ke stolu, můžete si v Ursin Haus koupit jen klíč od vinného trezoru. Tři zastávky ve vinařských domečcích a jejich terasách opravdu skvěle zpestří čtení tabulí na mnoha zajímavých zastaveních, přibližujících „zelené práce“ vinařů, zákonitosti pěstování révy, ale i zvláštnosti půdy v oblasti Kamptal a odrůd, kterým se tu daří. Ke klíči vám poskytnou i praktickou degustační taštičku s krásnou skleničkou Riedel. Záleží už jen na vás, jak moc ji budete plnit, abyste si užili jak šestikilometrovou vycházku, tak i degustaci a v pořádku se vrátili. Určitě si ale na tuhle vinnou vycházku udělejte dost času! Snad nikdy mi skvěle vychlazený Veltlín nechutnal tak jako z vinného sejfu uprostřed vinic s výhledem na Loisium a dál do údolí Kamptal. V opravdovém ráji to nemůže být lepší.