Neustále někam spěcháme, stresujeme se v zaměstnání, nemáme čas se v klidu najíst, dýcháme často nedýchatelný vzduch…
Důsledkem jsou civilizační nemoci, které jsou označovány za fenomén 21. století.
Stále větší množství Čechů hledá proto pomoc v lázeňských a wellness zařízeních nebo na místech, kde lze plnohodnotně relaxovat.
Mezi nejčastější civilizační onemocnění, která dnes postihují i mladé lidi, patří obezita a s ní spojené zdravotní problémy nebo onemocnění pohybového aparátu.
Zdravotních problémů souvisejících s uspěchaným tempem doby je ale mnohem víc. „Vedle obezity a problémů s pohybovým aparátem Češi vyhledávají nejčastěji lázeňskou péči kvůli psychickým potížím v podobě depresí, únavového syndromu nebo syndromu vyhoření.
V důsledku rychlého životního tempa se ale můžou u lidí objevovat i alergie nebo astma. S civilizačními chorobami je spojené i předčasné stárnutí, demence včetně Alzheimerovy choroby, předčasné porody i potraty, zánětlivá revmatická onemocnění kloubů, onkologická nebo kardiovaskulární onemocnění,“ vyjmenovává Richard Šipoš z portálu Spa.cz, který se specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů.
Než se však dostaneme do fáze, kdy je třeba vyhledat lékaře, měli bychom se zamyslet sami nad sebou, naordinovat si relax a alespoň na několik dní opustit starosti všedního dne. Náš tip leží přibližně hodinku a půl od českých hranic.
Relaxace u tyrkysově modré hladiny
Máte rádi turistiku, cyklistiku, kulturu, historii, koupání, potápění, jachting a dobré jídlo? Rakouská Solná komora a Atterské jezero (Attersee) nabízí v tomto směru vše i něco navíc.
Atterské jezero nebo také Kammerské jezero je ledovcové jezero v severním Rakousku v Alpách v pohoří Salzkammergutberge. Má rozlohu 46,7 km² a je tak třetím největším jezerem v Rakousku, dosahuje maximální hloubky 171 m a leží v nadmořské výšce 467 metrů. Teplota vody zde v létě dosahuje až 25 °C. Tolik statistika.
Pro návštěvníky je podstatnější fakt, že kvalita vody v jezeře odpovídá pitné vodě. Bez obav se tak zde můžou vodním radovánkám oddávat i ti, kteří mají citlivou pleť. Sinice zde nehrozí. Tyrkysově modrá barva vody spolu s panoramatem hor pak působí jako synonymum klidu a pohody.
Lidé však tuto oblast osídlili už tisíce let před tím, než se stala oblíbeným cílem pro rekreaci. V době kamenné, před 5000 až 6000 lety, si lidé na břehu jezera budovali domy na dřevěných kůlech, jejichž pozůstatky se zde nacházejí dodnes. Archeologové zde našli pazourkové nože a dýky, jako měl u sebe „ledový“ muž Ötzi. Stavby na kůlech jsou dnes zahrnuty do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pro české turisty může být neméně zajímavá historie ne tak vzdálená. Atterské jezero, především jeho jižní břeh s reliéfem hor, bylo totiž na konci 19. a na počátku 20. století velmi oblíbeným místem rekreace české průmyslové a finanční elity. Dnes má ve zrekonstruovaných rezidencích sídlo mnoho rakouských i mezinárodních prominentů.
Inspirace pro skladatele i malíře
Tyrkysově modré jezero s panoramatem hor lákalo vždy také umělce. Skladatel Gustav Mahler trávil s rodinou letní měsíce v letech 1893–1896 na břehu jezera ve Steinbachu, v budově dnešního hotelu Föttinger. Aby mohl nerušeně komponovat, nechal si přímo na břehu jezera postavit malý domek, který je dnes součástí areálu hotelu.
Během let sloužil domek k nejrůznějším účelům, od skladu po zázemí řeznictví, které provozoval dědeček současného majitele hotelu. V létě 2016 byl domek navrácen zpět do původní podoby a návštěvníci v něm dnes najdou i klavír, u kterého Mahler komponoval.
Atmosféra Attersee a okolní krajina inspirovala i malíře. Nejznámějším je patrně světově proslulý secesní malíř Gustav Klimt, který v tomto regionu pravidelně trávil letní měsíce v letech 1900 až 1916. Zde také vznikla převážná část z padesátky jeho krajinomaleb. O jeho pobytu na Attersee informuje návštěvníky multimediální výstava v Centru Gustava Klimta v Schörflingu.
Svět alpské krystalické soli
Dokonalý odpočinek musí být vyvážený – pro ducha i pro tělo. Kde jinde byste našli autentické solné lázně než v oblasti rakouské Solné komory.
Místní solné lázně ve Wildenhagu využívají domácí krystalickou alpskou sůl, 100% přírodní nerafinovanou, nejodovanou a bez umělých přísad. Sůl je vhodná pro zdraví, do kuchyně i do koupele. Procedura inhalace soli trvá standardně 45 minut.
Několik tun krystalické soli, gradovna a medicinské rozprašování soli blahodárně působí na průdušky, plíce, sliznice i kůži. Pomáhá mj. při pylových alergiích, astmatu, senné rýmě, nachlazení, migrénách či depresích. V nabídce jsou také masáže krystalickou solí. V přilehlém obchůdku si pak můžete sůl koupit i s sebou domů.
V nedalekém Bad Ischlu si lze užít termální lázně, které opět nabízejí procedury využívající alpskou sůl, např. solankový bazén s 3 % soli a teplotou 34 °C nebo whirlpool se solankou o teplotě 36 °C.